Že imate pametni števec?

Že imate pametni števec? Res pametna škat licaMogoča pa ne bo le meritev rabe električne energije, ampak tudi preostalih energentov, kot so pl in, voda in energent za ogrevanje. Tako bodo dobavitelji električne energije svoje storitve lahko ponudili tudi drugim dobaviteljem energentov. Pri tarifah lahko pričakujemo spremembe, saj bosta lahko celo več kot dve tarifi (poleg višje in male tar ife bosta verjetno nastali še dve). Če odjemalec električne energije ne bo plačeval položnic, ga bo lahko dobavitelj daljinsko izklopil, saj je v števcu vgrajen odklopnik, ki pa ima poleg možnosti vklopa in izklopa tudi funkcijo omejevanja električne moči oziroma trenutne porabe.

Do zdaj  je bilo v Sloveniji že zamenjanih okoli 20 odstotkov števcev, do leta 2020 pa  je cilj, da bi bili vsi števci zamenjani s pametnimi, saj so ti osnova za  infrastrukturo pametnih omrežij. Seveda  lahko gospodarska kriza ta cilj za kakšno  leto oddalji.

 

S števci delovne energije merimo prevzeto delovno energijo; števci nam merijo kilovatne ure (kWh). Glede na način porabe poznamo enotarifno in dvotarifno merjenje električne energije. Večja tarifa (VT) je tarifa,  ki jo dvotarifni števec zapisuje vsak delavnik od 6. do 22. ure, manjša tarifa (MT) pa je tarifa, ki jo dvotarifni števec zapisuje vsak delavnik od

22. do 6. ure naslednjega dne ter vsako soboto, nedeljo in dela prost dan 24 ur. Enotna tarifa (ET) je tarifa, ki jo zapisuje enotarifni  števec vsak dan 24 ur.

 

Zakaj različne tarife

Različne cene v različni tarifi so spodbuda za uporabnike,  da bi več električne energije porabili takrat, ko elektroenergetski sistem ni  polno obremenjen, to pa je v času manjše tarife (med 22.  in 6. uro ter vsako soboto, nedeljo in dela prost dan 24 ur. Vsem odjemalcem s klasičnimi stikalnimi urami ni omogočeno uporabljati  cenejšo električno energijo med prazniki, saj potrebujejo ustrezno digitalno stikalno uro ali možnost daljinskega krmiljenja dvotarifnega števca od dobavitelja električne energije. Uporabniki , ki  imajo nameščene tako imenovane pametne števce, glede tega nimajo problemov,  saj je digitalna stikalna ura že vključena v števec. S ceno (tarife) torej želijo spodbuditi uporabnike,  da bi  več električne energije porabili takrat, ko elektroenergetski sistem ni  polno obremenjen.

 

Menjava števca

Indukcijski  ali elektromehanski števci  električne energije imajo danes že več kot stoletno tradicijo, v Sloveniji jih izdelujejo vse od leta 1945. Ti števci imajo veliko dobrih lastnosti (robustnost in dolga življenjska doba), zato so se obdržali in so še danes najbolj razširjeni pri merjenju porabe v gospodinjstvih. Glavna slabost indukcijskega števca je nezmožnost avtomatskega-daljinskega posredovanja vrednosti porabe in možnosti novih storitev pri upravljanju električne energije. Zato danes obstoječe indukcijske števce elektrodistribucijska podjetja zamenjujejo s tako imenovanimi  pametnimi  števci in v nekaj letih, ko bo zgrajena infrastruktura, bo omogočenih (oziroma je na določenih območjih že možno) veliko novih storitev pri upravljanju električne energije.

 

Kaj omogočajo

Naštejmo le nekaj možnosti, ki  jih omogočajo pametni števci: daljinsko odčitavanje, komunikacija oziroma prenospodatkov kar preko nizkonapetostnega distribucijskega elektroenergetskega omrežja; v transformatorskih postajah sotako imenovani koncentratorji, ki podatke iz različnih števcev pošiljajo preko GSM/GPRS-modema naprej v centrevodenja oziroma v merilni center dobavitelja električne energije. Obstaja še možnost neposredne brezžične povezavepreko tako imenovanega GSM/GPRS-modema, ki je vgrajen v pametnem števcu. Tako ni potrebe po gradnji kakihdodatnih komunikacijskih vodov. S takim merjenjem odpadejo akontacije pri plačilu električne energije, odjemalec bovsak mesec plačal tol iko,  kot je porabil. Električar, ki je enkrat na leto prišel popisat števec, bo lahko ta čas delal kajdrugega,  saj popis ne bo več potreben. Z mesečnim obveščanjem o dejanski porabi se bo spodbujalo razmišljanje oučinkoviti rabi električne energije, kar je eden pomembnejših ciljev Republike Slovenije v okviru EU.

 

Res pametna škat lica

Mogoča pa ne bo le meritev rabe električne energije, ampak tudi preostalih energentov, kot so pl in, voda in energent za ogrevanje. Tako bodo dobavitelji električne energije svoje storitve lahko ponudili tudi drugim dobaviteljem energentov.  Pri tarifah lahko pričakujemo spremembe, saj bosta lahko celo več kot dve tarifi  (poleg višje in male tar ife bosta verjetno nastali še dve). Če odjemalec električne energije ne bo plačeval položnic, ga bo lahko dobavitelj daljinsko izklopil, saj je v števcu vgrajen odklopnik, ki pa ima poleg možnosti vklopa in izklopa tudi funkcijo omejevanja električne moči  oziroma trenutne porabe.  Če bosta nastala preobremenitev in izklop napajanja, se bo lahko uporabnik s tipko sam ponovno vključil v omrežje (ko mu bo to omogočeno). Tako bodo odpadli stroški zamenjave glavnih varovalk. Odjemalec bo lahko spremljal nekatere parametre kakovosti dobavljene električne energije (al i je električna napetost v ustreznih vrednostih), porabi električne energije pa bi lahko sledil celo preko s pleta (na primer na pametnem telefonu)…

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI