Spremljanje porabe elektrike v stavbah in »pametni« merilniki

Od časov, ko so prve tovarne z lastnimi elektro generatorji pričele odvečno elektriko prodajati okoliškim obrtnikom in manjšim tovarnarjem, pa vse do danes, merimo porabo električne energije. V prihodnosti pa nam bo merjenje oz. spremljanje porabe elektri

 

Od časov, ko so prve tovarne z lastnimi elektro generatorji pričele odvečno elektriko prodajati okoliškim obrtnikom in manjšim tovarnarjem, pa vse do danes, merimo porabo električne energije. V prihodnosti pa nam bo merjenje oz. spremljanje porabe elektrike omogočalo mnogo več kot samo obračun.

 

varcevanje elektrike 1

Merilnik porabe energije za spremljanje porabe posamezne naprave v gospodinjstvu (vir: WC, Cjp24).

 

EU iniciativa
EU si je zastavila časovnico, da bi do leta 2020 vsaj 80% uporabnikov električne energije in plina bilo opremljenih s pametnimi merilniki porabe (na sliki). Ta ambiciozen cilj zelo verjetno ne bo dosežen, saj se glede na zadnja poročila uvajanje pametnih merilnikov izvaja počasneje kot predvideno. Ocena trenutne penetracije pametnih merilnikov je med 15% in 20% uporabnikov v EU. Izvajajo se številni projekti in pilotne uvedbe na področju pametnih merilnikov (ang. smart metering) in pametnih omrežij (ang. smart grids), vendar pa konkretizacija investicij ne sledi planom. Kljub temu področje ostaja priložnost za nove projekte, nove storitve in inovacije. Po nekaterih ocenah ta segment v naslednjih 10 letih predstavlja več milijardno gospodarsko priložnost. Za razliko od EU pa ima Kitajska še bistveno bolj ambiciozne načrte, saj želi uvesti nove merilnike za gospodinjstva že do leta 2017. Po nekaterih informacijah naj bi bili ti merilniki manj kompleksne naprave v primerjavi z merilniki, kot jih predvideva EU ali ZDA.

 

Pametni merilnik EE na kratko
Pametni merilnik porabe električne energije nima natančne definicije, standardi se še oblikujejo. Poznamo enostavne merilnike, ki omogočajo zgolj enosmerno komunikacijo z dobaviteljem oz. prodajalcem električne energije za odčitavanje porabe. Na drugi strani pa so v razvoju kompleksne multifunkcijske naprave, ki omogočajo veliko več kot samo merjenje porabe. Kompleksne naprave bodo omogočale merjenje porabe, dvosmerno komunikacijo, povezavo s hišnim prikazovalnikom porabe, pošiljanje ukazov od dobavitelja oz. prodajalca do uporabnika, izklope/vklope uporabnika, vklope/izklope posameznega porabnika, spremljanje porabe preko spletnih strani in še mnogo več. Odklop uporabnika na daljavo, v primeru neplačila računa za EE, bo v prihodnosti postal realnost. Pametni merilniki bodo tako postali pomemben element pametnih hiš in drugih sodobnih, energetsko učinkovitih objektov.

 

varcevanje elektrike 3

Pametni merilnik električne energije, ki omogoča dvosmerno komunikacijo od distributerja do uporabnika in obratno (vir: EVB Energy Ltd).

 

Interes za »pametno« merjenje na strani dobaviteljev/prodajalcev in uporabnikov
Kljub temu, da pametni merilniki porabe električne energije še niso v množični uporabi (po nekaterih ocenah jih je v Sloveniji nameščeni le nekaj tisoč), pa trend prodaje merilnikov za domačo in profesionalno uporabo raste. To je indikator, da interes za »pametno« merjenje ni le na strani dobaviteljev oz. prodajalcev električne energije, ampak tudi na strani uporabnikov. V to nas silijo čedalje višje cene električne energije in čedalje nižja sposobnost gospodinjstev za plačevanje visokih računov. Tako imamo danes na voljo številne naprave s katerimi lahko spremljamo svojo porabo, ugotavljamo stroške in temu primerno prilagajamo navade. Najbolj so priljubljeni enostavni merilniki porabe na vtičnici (na sliki) s katerimi ugotavljamo trenutno porabo, moč, trenuten strošek, ocenjen mesečni in letni strošek. Najnovejši merilniki za domačo in profesionalno uporabo pa omogočajo natančno merjenje porabe elektrike za celotno stanovanje ali hišo, spremljanje trendov, natančen izračun stroškov, statistike, spremljanje porabe in stroškov preko interneta, pametnega telefona ali hišnega prikazovalnika (na sliki). Cene merilnikov za domačo uporabo se gibljejo od 30 € do 100 €.

 

Prihodnost in izzivi pametnega merjenja
Da bodo lahko dobavitelji oz. prodajalci električne energije v prihodnje zelo natančno spremljali porabo električne energije pri odjemalcih je dejstvo. Tudi odklop uporabnika na daljavo ne bo redkost. Samo spremljanje porabe pa ne bo prineslo bistvenih prednosti oz. priložnosti. Pravo priložnost predstavljajo nove storitve, ki jih bodo pametni merilniki in multifunkcijske naprave v omrežju omogočale. Na primer nove personalizirane tarife, tedenske akcije EE v času manjše porabe (npr. od 22h do 24h brezplačna elektrika), rezervacije energije v naprej, dinamične oz. variabilne tarife s ciljem zmanjšanja izgub in distribucijskih stroškov. Pametni merilniki bodo nepogrešljivi v sodobnih, energetsko učinkovitih objektih. Sodobni merilci bodo omogočili nadaljnji razvoj pametnih elektro energetskih omrežij, ki so nujna tako iz ekonomskih, kot tehničnih vidikov. Pametno omrežje povezuje vse elemente omrežja, od virov do porabnikov, v en usklajen sistem. Zagotavlja optimalno izkoriščenost kapacitet in stabilnost dobave električne energije.

 

varcevanje elektrike 2

Napredni merilnik porabe elektrike za celotno gospodinjstvo oz. hišo; porabo spremljamo preko računalnika,

pametnega telefona ali namiznega monitorja (vir: engage.efergy.com)

 

Kljub vsem prednostim, ki jih bodo prinesle te »pametne« naprave, pa skepticizem na določenih točkah ostaja. Dobavitelji, distributerji ali prodajalci električne energije bodo imeli veliko podatkov o porabi in celo navadah uporabnikov. Pri tem gre lahko za zaupne podatke, za osebne podatke in druge podatke občutljive narave, ki so lahko »nedolžno« uporabljeni v marketinške namene ali v najbolj marginalni obliki tudi v zlonamerne. Po drugi strani pa se postavlja vprašanje ali bodo imeli uporabniki kakšne oprijemljive koristi in kdo bo pravzaprav plačal namestitev pametnega merilnika in celotnega sistema. Uvajanje tovrstnega sistema zato ne bo hitro, saj zahteva obilico zdravega razuma, kritične presoje in uskladitev številnih interesov. Nov »veliki brat«? 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI