Toplotna črpalka zrak voda – toplota pridobljena iz zraka

Navodila za projektiranje za toplotne črpalke zrak/voda za postavitev na prostemToplotne črpalke zrak/voda za postavitev na prostem koristijo vir toplote, ki ne potrebuje obsežnih del za zajemanje in speljavo v hišo. Zato je instalacija teh toplotnih

 

Navodila za projektiranje za toplotne črpalke zrak voda za postavitev na prostem

 

Toplotne črpalke zrak/voda za postavitev na prostem koristijo vir toplote, ki ne potrebuje obsežnih del za zajemanje in speljavo v hišo. Zato je instalacija teh toplotnih črpalk preprostejša in cenovno ugodnejša, kot postavitev toplotne črpalke zemlja/voda.

 

 

Izvedbe z višjo močjo lahko kot edini proizvajalec toplote preko celega leta ogrevajo zgradbo ali kot dodaten proizvajalec toplote v obstoječih ogrevalnih napravah prevzemajo večji del ogrevalnega bremena. V vsakem primeru povečajo neodvisnost od olja ali plina.

 

 

Domišljena, zrela tehnika

 

Toplotne črpalke zrak voda odvzemajo toploto iz okoljskega zraka in z njo ogrevajo vodo ogrevalnega sistema.

Toplotne črpalke, ki so predvidene za postavitev na prostem, imajo v primerjavi z drugimi sistemi toplotnih črpalk posebno prednost: zunanjega zraka kot vira toplote ni potrebno najprej zajeti. Obsežna zemeljska dela, kot so potrebna pri polaganju zemeljskega kolektorja, ali drago vrtanje za zemeljske sonde, niso potrebna.

Pri postavitvi na prostem kanali za dovajanje in odvajanje zraka niso potrebni, v hišo se mora speljati le ogrevalni vtok in povratek ter električni priključek. Za postavitveno površino je potrebna le utrjena podlaga (slika 1).

toplotna_crpalka_zrak_voda_2

Slika 1: Postavitev neposredno na viru toplote: toplotne črpalke zrak/voda prihranijo prostor.

 

toplotna_crpalka_zrak_voda_3

Slika 2: Toplotna črpalka zrak/voda za postavitev na prostem z vbrizgavanjem pare za temperature vtoka do 65 °C.

 
toplotna_crpalka_zrak_voda_1

Slika 3: Hrupnost ventilatorja in kompresorja se uspešno duši z izvedbo ohišja in učinkovito zvočno izolacijo.

 

Sodobne toplotne črpalke zrak  voda lahko ogrevalno toploto proizvajajo še do zunanje temperature minus 20 °C.

Vendar ima karakteristika zmogljivosti običajnih toplotnih črpalk zrak/voda to lastnost, da se pri padajoči temperaturi zunanjega zraka zmogljivost toplotne črpalke zmanjšuje.

Zato mora ob zelo hladnih dneh vodo, ki jo je predogrela toplotna črplka, do nastavljene temperature vtoka ogreti električni grelni vstavek v vmesnem hranilniku ogrevalne vode ali dodaten ogrevalni kotel.

 

Primernost toplotnih črpalk zrak  voda s kombinacijo obstoječih radiatorjev starega ogrevalnega sistema

Pri toplotnih črpalkah s posebnim vbrizgavanjem pare (EVI cikel) – nadaljnji razvoj procesa toplotne črpalke – pa se zmogljivost komajda zmanjša. Vzrok za to je, da se vbrizgavanje pare  – primerljivo s turbo polnilnikom v avtomobilu – doklopijo šele pri visoki zahtevi po toploti oz. velki temperaturni razliki med zunajim zrakom in ogrevalnim sistemom. Tako je možno te toplotne črpalke brez težav kombinirati tudi z obstoječimi radiatorji starega ogrevalnega sistema. Kot edini proizvajalec toplote celo leto dobavljajo toploto za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. (slika 2).

 

 

Postavitev in priključitev Toplotne črpalke zrak  voda

 

Toplotne črpalke zrak/voda, ki so zasnovane za postavitev na prostem, so predvidene za stalno obratovanje na prostem. To pomeni, da so izdelane iz proti vremenskim vplivom in koroziji odpornih materialov. Ohišje in uparjevalnik sta pri najnovejših napravah na tržišču opremljena s posebno prevleko, ki omogoča stalno obratovanje toplotne črpalke tudi v ozračju, ki vsebuje sol (npr. v biližini morske obale).

 

Pomen zmanjšanja hrupnosti toplotne črpalke

S posebno izvedbo in zvočno izolacijo zunanjega oplaščenja se zaduši zvok ventilatorja in kompresorja (slika 3). Naprava ima le nizke zvočne emisije.

Kljub temu se morajo za mesto postavitve upoštevati določeni pogoji:

 

−             Toplotna črpalka se naj ne postavi neposredno ob bivalne ali spalne prostore oz. pred njihova okna,

 

−             Pri speljavi cevi skozi strope in stene se mora s primernimi izolacijskimi materiali preprečiti prenos zvoka v telesu,

 

−             Toplotna črpalka se ne sme postaviti v neposredni bližini sosednjih zgradb ali zemljišč,

 

−             Pri postavitvi toplotne črpalke se lahko zaradi neugodnih prostorskih pogojev poviša nivo hrupnosti. Toplotno črpalko se naj postavi čim bolj prosto, t.j. v razdalji (najmanj 1,2 m) od hišnih sten in zidov, da se preprečijo odboji zvoka.

 

 

Tudi okolici z zvočno odbojnimi talnimi površinami (npr. beton ali alsfalt) se je potrebno izogniti, ker ta zviša nivo hrupnosti. Pri mehkih tleh (npr. travnata površina) pa se nivo hrupnosti občuti kot nižji. Če ni možno izpolniti zahtev po TA hrup, se mora z ustreznimi gradbenimi ukrepi znižati nivo hrupnosti na zahtevano mero.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields


 

 

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI