Najcenejše ogrevanje, kaj izbrati za nižje stroške v 2024

Stroške za vaš primer najcenejšega ogrevanja preverite s Kalkulatorjem oceni prihranek energije. Izračun prihrankov za TČ in druge sisteme.

Glede na višanje cen energentov, je dilema kako izbrati najcenejše ogrevanje, toliko večja. Razen samega stanja hiše in njene energetske varčnosti, je za doseganje visokih prihrankov pomemben ogrevalni sistem in vrsta izbranega energenta. To ne velja samo za novogradnje, tudi v starejših stavbah je pomembna nizka poraba energije. Poglejmo na kaj je potrebno biti pozoren, če iščemo najcenejše ogrevanje, kako si lahko pred prehodom na novo ogrevanje, pomagamo z orodji, ki so nam na voljo.

 Najcenejse ogrevanje

Najcenejše ogrevanje lahko na preprost način definiramo z izračunom, če poznamo količino porabljenega energenta in ceno. Stroške za vaš primer ogrevanja lahko izračunate s pomočjo Kalkulatorja oceni prihranek

 

Kaj izbrati, da bo ogrevanje najcenejše?

Ker so na voljo različni energenti: drva, peleti, sekanci, zemeljski plin, kurilno olje ali električna energija, je za specifičen objekt, v odvisnosti od razpoložljivosti energenta, smiselno opraviti vse izračune možnih prihrankov.

Ob tem je pomembno tudi upoštevati starost investitorja. Če gre za starejšo osebo, najbrž ni smiselno izbirati novi ogrevalni sistem na drva, temveč sistem, ki je čimbolj avtomatiziran.

Višina prihranka za prehod na najcenejše ogrevanje je odvisna od vrste energenta, seveda pa je potrebno ob tem upoštevati tudi samo višino investicije. Nekateri investitorji iščejo kratkoročno najcenejše ogrevanje, nekaterim višina investicije ni najpomembnejša.

Nam odgovarja pravilo udobnejši – zmogljivejši – dražji?

Cena ogrevalnega sistema je gotovo pomemben faktor, kjer se ponavadi izkaže – udobnejši – zmogljivejši, vendar ob tem tudi dražji sistem. Slovenci smo znani po visokih investicijah v nepremičnine in avtomobile.  Še vedno velja, da se veliko lažje odločimo za večkratno investicijo v nov avto, kot pa v maksimalno dober ogrevalni sistem, ki nam dejansko lahko doprinese najcenejše ogrevanje.

Praksa kaže, čeprav je investicija v dražji ogrevalni sistem, npr.  v geotermalno toplotno črpalko, visoka, je ta še vedno nižja, v primerjavi z nakupom avtomobila srednjega cenovnega razreda.

Vgradnja geotermalne toplotne črpalke, z montažo, stane okrog 20.000 EUR. Vendar nam bo ta v naslednjih 30 letih zagotovila daljnoročno najcenejše ogrevanje in prihranila veliko denarja, lahko tudi v vrednosti novega avtomobila.

 

Ali toplotne črpalke omogočajo najcenejše ogrevanje?

Za ogrevanje obstoječih hiš se je v zadnjem desetletju drastično povečalo ogrevanje s toplotnimi črpalkami, posebno v kombinaciji s sončno elektrarno. Zaradi visokih cen kurilnega olja  in ostalih energentov, zanimanje zanje eksponentno raste.

Dejstvo je, da so toplotne črpalke močno spremenile trg. Zaradi udobja in učinkovitosti prevzemajo vodilno vlogo. Ob tem je pomembno, da se v mnogih primerih starejših hiš, tudi z radiatorskim ogrevanjem, glede na stroške v primerjavi s preostalimi sistemi ogrevanja, izkazujejo tudi za najcenejše ogrevanje.

Najbolj učinkovita je gotovo geotermalna toplotna črpalka, poznana pod nazivi geosonda ali zemeljska vrtina;  druga dva sistema, glede na stopnjo učinkovitosti, sta sistema toplotne črpalke voda-voda in zemlja-voda. Vendar najbolj razširjen sistem, ki je hkrati investicijsko najugodnejši, še vedno predstavlja toplotna črpalka zrak-voda.

Slednji je za vgradnjo tehnično manj zahteven, celotna investicija, z montažo, za povprečno hišo za ogrevanje z radiatorji, pogosto ne presega 10.000 EUR.

Sicer pa sodobne toplotne črpalke omogočajo, da obstoječe radiatorsko ogrevanje v starejših hišah predelamo na nizkotemperaturno in v primeru, da je hiša potrebna obnove, preidemo na talno gretje, stensko ali stropno gretje.

 

V 2023 je za najcenejše ogrevanje veljala toplotna črpalka s sončno elektrarno

Še v 2023 je za najcenejše ogrevanje veljala kombinacija toplotna črpalka in sončna elektrarna. Investicija je sicer nekoliko višja. Za hišo, 150 m2 ogrevalne površine, je naložba v toplotno črpalko zrak – voda, skupaj s sončno elektrarno, z upoštevano subvencijo, znašala v povprečju okrog 20.000 EUR. Sončna elektrarna je ob tem zagotovila dovolj energije za potrebe gospodinjstva in za ogrevanje.

Če ste v lanskem letu investirali v toplotno črpalko in sončno elektrarno je mesečni strošek gospodinjstva za OVE+SPTE in strošek obračunske moči za takšno sončno elektrarno znašal 14 EUR.

V 2024 bodo za te investicije veljali novi pogoji iz nove uredbe za samooskrbo, praviloma naj bi se graditeljem sončnih elektrarn nekoliko povišal letni strošek za omrežnino, povprečno nekje za 50 – odstotkov. Je pa ob tem potrebno povdariti, da je za vsako gospodinjstvo potrebno opraviti novi izračun prispevkov za omrežnino v 2024, glede na predvideno in dejansko obračunsko moč samega priključka.

 

Najcenejše ogrevanje dosežemo z maksimalno nizkimi mesečnimi stroški za ogrevanje

Kjer je možnost priklopa na plinovodno omrežje je prav gotovo, kljub trenutni krizi z dobavo plina in visokim cenam, smiselno vgraditi plinski kondenzacijski kotel ali vsaj razmisliti o tej rešitvi. Investicija v plinski kotel je še vedno nižja v primerjavi s toplotno črpalko, cena zemeljskega plina se je v 2024 umirila.

Tudi novejše peči na lesno biomaso – peč na pelete ali peč na drva, t.i. uplinjevalni kotel na drva, ki nam skupaj s hranilnikom toplote omogoča veliko bolj udobno ogrevanje, kot včasih.

Možnosti so mnogoštevilne, uporabniki lahko med seboj primerjajo veliko ogrevalnih sistemov, tudi npr. toplozračno ogrevanje z vračanjem toplote, električno ogrevanje z IR paneli ali ogrevanje s klimo.

Ob zamenjavi ogrevalnega sistema je na mestu razmisliti tudi o sistemu za lokalno ali centralno prezračevanje, vse bolj so priporočeni tudi prezračevalni sistemi z vračanjem toplote – rekuperacijo in sistemi talnega ogrevanja.


Vas zanima cena sistema za najcenejše ogrevanje?

  • Prihranke vam za različne ogrevalne sisteme izračuna novi Kalkulator Oceni prihranke energije . Za vaš primer gospodinjstva z vnosom porabe energenta in porabljene električne energije, preverite koliko lahko dejansko prihranite z različnimi novimi sistemi ogrevanja.
  • Ceno za vaš primer najcenejšega ogrevanja boste preverili, če boste na portalu izpolnili povpraševanje z izpolnjenim obrazcem v aplikaciji Hitro do ugodne ponudbe  in pridobili ponudbe aktualnih ponudnikov; bodisi za plinske peči, peči za centralno ogrevanje na drva, pelete ali sekance, toplotne črpalke, talno gretje ali prezračevalni sistem, ter mnoge druge sodobne naprave za varčevanje z viri in energijo.

 

Najcenejse ogrevanje primerno za vaso hiso

Pomoč pri odločanju za najcenejše ogrevanje med raznimi sistemi ogrevanja za različno energijsko potratne hiše. Ekvivalent porabe: 1 liter kurilnega olja = 10 kWh/m2. Izračun stroškov za vaš primer objekta  preverite s kalkulatorjem Oceni prihranek energije

 

Cena ogrevanja z visokotemperaturno toplotno črpalko

Če starejše stavbe skrbno izoliramo, ter zamenjamo okna, jih je možno učinkovito ogrevati z visokotemperaturnimi toplotnimi črpalkami. To pomeni, da obstoječi radiatorski ogrevalni sistem ostane takšen kot je, saj bo temperatura predtoka med 55 do 75°C, zadostovala za dovolj tople prostore tudi v hladnejšem delu leta.

Žal z vgradnjo visokotemperaturnih črpalk v stavbah brez izolacije ne moremo doseči občutnih energetskih prihrankov, zato je vgradnja izolacije in obnova fasade predpogoj.

.
Najcenejse ogrevanje toplotne crpalke

Visokotemperaturna toplotna črpalka je primerna za vgradnjo v stavbo z radiatorskim ogrevanjem, praksa kaže, da je z vgradnjo te toplotne črpalke mogoče v starejših hišah s solidno izolacijo tudi doseči najcenejše ogrevanje.

 

Visokotemperaturne toplotne črpalke delujejo enako kot nizkotemperaturne toplotne črpalke, toploto zajemajo iz zraka, zemlje ali vode. Visokotemperaturni ogrevalni sistemi imajo prednost tudi pri pripravi sanitarne vode, saj lahko brez občasnega električnega dogrevanja proti legioneli v grelnikih dosegajo tako visoke temperature, da je rast mikroorganizmov onemogočena.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI