Otroške sobe in spalnice

Otroške sobe in spalnice

Velikokrat se zgodi, da si v zgornjem nadstropju stanovanjske hiše, v mansardi, uredimo spalne prostore. Marsikdo zmotno misli, da nam prostori pod streho postavljajo ogromno omejitev in težav. Resnica je ravno nasprotna. Načrtovanje in opremljanje prostorov v mansardi nam nudijo nešteto možnosti, vsak prostor je lahko unikaten, vsak kotiček lahko postane del otroške sobe kot iz sanj. Ravno dejstvo, da so ti prostori takoj pod streho in uporaba sodobnega stavbnega pohištva nam omogočata izvedbo varnih in svetlih prostorov, poleg tega pa lahko tudi prihranimo pri energiji. Torej, v mansardi imamo možnost izkoristiti sončno svetlobo in energijo skozi streho, v spodnjih prostorih te možnosti ni.

 

velux_streno_okno_1

Načrtovanje in opremljanje prostorov v mansardi nam nudijo nešteto možnosti, vsak prostor je lahko unikaten, vsak kotiček lahko postane del otroške sobe kot iz sanj.

 

Vendar na kaj moramo biti pazljivi pri načrtovanju prostorov v mansardi? Še posebej v otroški sobi moramo poskrbeti za dovolj dnevne svetlobe tudi v zimskih mesecih. Otroku je otroška soba prostor, kjer preživi ogromno časa, najprej v igri, kasneje v učenju. Če le imamo možnost, poskušajmo obrniti oz. pozicionirati otroško sobo proti jugu. Tudi če to ni popolnoma mogoče, stremimo k temu, da so otroške sobe pod tistim delom strehe, kamor sije največ sonca. Tako bo skozi strešna okna sonce najbolj obsijalo prav otroške sobe in bodo ti prostori najbolj svetli in razigrani.

 

velux_streno_okno_2

Posebno strešno okno, ki omili hrup dežnih kapljic. Taka okna so posebej primerna za otroške sobe in spalnice, saj ne želimo, da nam kaj krajša naš spanec.

 

velux_streno_okno_4

Zunanja mrežasta senčila preprečujejo pregrevanje otroških sob poleti, v zimskem času pa so te sobe prijetne in tople, saj jih dodatno ogrevajo sončni žarki.

 

 

Naslednja prednost take osvetlitve je, da jo lahko prilagodimo dejanskim potrebam oz. postavitvi notranje opreme. Strešna okna namreč pozicioniramo točno tja, kjer jih najbolj potrebujemo npr. v strešino nad (bodočo) delovno mizo. Torej je potrebno pred vgradnjo oken pomisliti na notranjo opremo. Tako bomo zagotovili več svetlobe v okolici delovnega prostora, mize, v temnejši del pa postavimo posteljo. Zaradi razgibanosti v mansardi si lahko v primeru zadostne višine slemena privoščimo tudi dvo nivojsko otroško sobo. To pa je lahko z dobro notranjo opremo in s pravimi detajli, npr. lestvijo, že zelo blizu otroške sobe kot iz sanj.

 

Razvoj stavbnega pohištva, predvsem pa ustrezno senčenje, nam omogočata dodatno udobje in ugodje v mansardnih prostorih. Pri zasteklitvi strešnih oken je najprej potrebno zahtevati, da je notranje steklo na strešnih oknih lepljeno. S tem si zagotovimo dodatno varnost, saj tudi v primeru otroške razigranosti in razbitja stekla, se steklo ne bo razletelo po prostoru. Na tržišču pa obstajajo še različne vrste zasteklitev, ki so vredne razmisleka. Npr. svetujemo uporabo troslojne zasteklitve, v kolikor so ostala fasadna okna na objektu tudi izvedena s troslojno zasteklitvijo. Uporaba take zasteklitve je tudi bolj smiselna v spalnih prostorih, obrnjenih proti severu.

Sicer pa se z vidika energetske učinkovitosti bolj priporoča uporaba ustreznega senčenja. Senčilo oz. zunanja roleta ima eno veliko prednost na področju energetske učinkovitosti v primerjavi z energijsko super varčnimi zasteklitvami in sicer, da senčila uporabljamo oz. z njimi upravljamo kot mi želimo. To pomeni, da jih pozimi v primeru sončnega vremena lahko odmaknemo in spustimo sončni energiji prosto pot skozi steklo v prostor. Tako so prihranki pri ogrevanju mnogo večji.

 

velux_streno_okno_3

Kljub majhni niši, ki je na voljo za spalnico je le ta zaradi dveh strešnih oken zelo zračna in svetla.

 

Vrnimo se še malo na različne zasteklitve v strešnih oknih v povezavi s spalnimi prostori. Vodilni ponudnik strešnih oken je namreč razvil posebno okno, ki radikalno zmanjša hrup dežja. To je zagotovljeno z različno debelino stekel v zasteklitvi in posebno nameščeno izolacijo pod aluminijastimi profili. Taka izvedba praktično izniči zvok, ki je povzročen zaradi dežja. Taka okna so posebej primerna za otroške sobe in spalnice, saj ne želimo, da nam kaj krajša naš spanec.

 

Velikokrat imamo v spalnih prostorih v mansardi pomislek glede vročine v poletnih mesecih. Pomislek je neupravičen zaradi več razlogov. Dejstvo je, da se v teh prostorih, tudi otroci, v mesecih julij in avgust, precej manj zadržujemo. Naslednji razlog je dejstvo, da nam strešno okno zaradi svojega načina odpiranja omogoča veliko intenzivnejše prezračevanje, kar pomeni, da zvečer, ko je zunanja temperatura znosnejša, hitreje ohladimo spalnico oz. otroško sobo. Potem pa so tu še različna senčenja, vedeti moramo le, da se pred vročino branimo na zunanji strani, pred steklom, bodisi z zunanjim senčilom ali zunanjo roleto.

 

To je nekaj dejavnikov, ki so pomembni pri zagotavljanju svetlih, zračnih in udobnih spalnih prostorih v mansardi. Če pa uporabimo še malo domišljije, pa bodo ti prostori postali najlepši del našega doma.

 

 

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI