Vakuumski ali panelni sprejemniki sončne energije?

Na kaj je potrebno biti pozoren pri nakupu solarnega sistema? Z vzpodbudami Eko sklada za rabo sončne energije se je v zadnjem času na trgu poja­vilo veliko ponudnikov solar­nih sistemov in sprejemnikov sončne energije.


Na kaj je potrebno biti pozoren pri nakupu solarnega sistema?

Z vzpodbudami EKOSKLADA za izrabo sončne energije, se je v zadnjem času na slovenskem trgu pojavilo veliko ponudnikov solarnih sistemov in SSE. Ker je investicija v solarni sistem dolgoročna naložba je pred nakupom solarnega sistema potrebno biti pozoren na številne faktorje, ki bodo zagotavljali brezhibno delovanje in učinkovitost vašega solarnega sistema.

 

Najprej je potrebno pravilno dimenzioniranje solarnega sistema glede na namen izrabe (priprava tople sanitarne vode/podpora ogrevanju prostorov) na podlagi števila članov v gospodinjstvu in velikosti ogrevane površine. Potrebno je pravilno izbrati konstrukcijo za pritrditev SSE, glede na tip kritine  in naklon/orientiranost strehe.

 

sonnenkraft

 

Investitorji posvetijo največ časa izbiri SSE in njihovih izkoristkov, saj na trgu obstajajo številni panelni in vakuumski SSE. Trgovci zelo radi poudarjajo delovanje vakuumskih/cevnih SSE na svetlobo, kar pa je seveda zmotno. Pri tej svetlobi gre za difuzno obsončenje, kar pomeni, da na zemeljsko površje pade manj energije zaradi izgub med potovanjem energije sonca skozi zemljino ozračje. To energijo prav tako absorbirajo panelni SSE z visoko-selektivnim nanosom. Njihova dejanska razlika je v izolaciji SSE, saj je vakuum popoln izolator in so zato izgube skozi vakuumske SSE pri nižjih temperaturah manjše. Nepravilno dimenzioniranje velikosti SSE površine privede do mirovanja solarnega sistema v poletnih mesecih in zelo visokih stagnacijskih temperatur v kolektorju. Pri panelnih SSE dosegajo stagnacijske temperature vrednost do 180°C, pri vakummskih cevnih pa se lahko povzpnejo čez 250°C.

 

Obdobja stagnacijskih temperatur močno pripomorejo k utrujanju materiala, izrabljanjem medija proti zmrzovanju in poškodbam materialov zaradi termičnega raztezanja in krčenja. K najbolj škodljivim posledicam temperaturnega raztezanja lahko štejemo »izgubo« vakuuma in »izgubo« stika med materiali na mestih kjer prihaja do prenosa energije.

 

Vse to ključno vpliva na življenjsko dobo solarnega sistema.

 

Tako je investicija glede na razmerje cena/učinkovitost/življenjska doba še vedno v prid kvalitetnega panelnega SSE.

 

Ena izmed pomembnejših komponent solarnega sistema  je tudi regulacija, saj dejansko le-ta prenaša energijo iz SSE v hranilnik. Sodobne regulacije uravnavajo delovanje števila vrtljajev črpalke, kar pomeni, da je hitrost potovanja medija skozi SSE nadzirana. Manjše kot je obsončenje, dalj časa potuje medij skozi SSE, močnejše kot je obsončenje – hitrejša je pot medija.

 

Za investitorja je najpomembnejši izkoristek celotnega solarnega sistema na katerega vpliva, poleg zgoraj omenjenih parametrov, tudi strokovna vgradnja sistema, garancija za dele in servisna služba posameznega proizvajalca.

 

Podjetje SONNENKRAFT tudi letos na trgu predstavlja revolucionarno novost, prvi brezokvirni sprejemnik sončne energije. Inovacija nosi ime SKR500 (R kot racing). Gre za najnovejši tip ploščatega sprejemnika sončne energije, ki ne prepriča le z izboljšano stopnjo izkoristka ampak tudi z novejšo, očesu privlačno obliko.

 

Z novim sprejemnikom prihaja na trg tudi nov sistem pritrjevanja na streho, ki ga odlikuje predvsem enostavna montaža in estetski videz.

 

Več na www.sonnenkraft.si

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI