Solar COMPLEET – inovativna rešitev ogrevanja

Podjetje Sonnenkraft je letos predstavilo svojo novo inovativno rešitev s področja ogrevanja, z imenom Solar COMPLEET. Sistem je sestavljen iz termosolarnega dela s sončnimi kolektorji in toplotne črpalke zrak/ voda. Učinkovitost toplotne črpalke je zaradi toplote iz sončnih kolektorjev veliko višja, poraba elektrike za njeno delovanje pa zaradi tega manjša.

sonnenkraft4

Podjetje Sonnenkraft je letos predstavilo svojo novo inovativno rešitev s področja ogrevanja, z imenom Solar COMPLEET. Sistem je sestavljen iz termosolarnega dela s sončnimi kolektorji in toplotne črpalke zrak/ voda. Učinkovitost toplotne črpalke je zaradi toplote iz sončnih kolektorjev veliko višja, poraba elektrike za njeno delovanje pa zaradi tega manjša.


Bivalentni so boljši

Učinkovitost toplotnih črpalk, ki delujejo samostojno ali monovalentno, prikazujemo z brezdimenzijskim številom COP (Coefficient Of Performance), ki označuje  učinkovitost pri določeni točki delovanja. Tega koeficienta pri sestavljenih ali bivalentnih sistemih kot je Solar COMPLEET ni mogoče natančno določiti, saj so  delovni pogoji preveč spremenljivi. Zato učinkovitost takšnih sistemov predstavimo z »letnim sistemskim izkoristkom«, ki ga določimo s pomočjo računalniških simulacij. Ta izkoristek pa je, podobno kot COP število, razmerje med vloženo električno energijo in pridobljeno toplotno energijo, pri čemer so upoštevane koristi, ki jih daje celoten sistem, sončni kolektorji in toplotna črpalka skupaj.

 

Program Polysun in simulacija

Orodje, ki ga za izračun letnih sistemskih izkoristkov uporablja podjetje Sonnenkraft se imenuje Polysun. Program je dinamični simulator, ki ga je izdelal švicarski koncern Vela Solaris. Pri tem v preračunu upošteva vremenske podatke, med drugim tudi globalno sončno sevanje, temperaturo in hitrost gibanja zraka, položaj kolektorjev in stavbe, medsebojne vplive kolektorjev in toplotne črpalke ter vrsto drugih podatkov.

S pomočjo tega programa so izdelali kratko primerjalno analizo šestih različnih sistemov ogrevanja enodružinske hiše, ki stoji v Celovcu, rezultati pa so prikazani v diagramih. Stavba je nizkoenergijska, s površino 160 m2 ter ima vgrajeno talno ogrevanje s temperaturo predtoka in povratka 35°C/25°C. Poleti porabijo 200, pozimi pa 250 litrov tople sanitarne vode, ogrete na 45°C, kolektorji površine 15 m2 so obrnjeni proti jugu in pod kotom 45°, toplotna črpalka pa ima moč 8 kW. Sistem je enak kot kombinacija, ki jo izdelujejo pod imenom Solar COMPLEET 8.

 

Visok izkoristek

Za kupca sodobnega bivalentnega ogrevalnega sistema je najpomembnejši podatek, ki prikazuje izkoristek celotnega sistema, torej letni sistemski izkoristek. Simulacijski izračun pokaže, da je za delovanje hibridnega sistema sonce/ toplotna črpalka, potrebno za delovanje vložiti najmanj energije. Izkoristek toplotne črpalke se zelo poveča zlasti v zimskem času, ko dodatno toplotno energijo dobiva od sončnih kolektorjev, delovanje pa prilagaja trenutnim razmeram v okolici in energetskim potrebam stavbe. Zaradi teh lastnosti bivalentni sistemi, med njimi tudi Solar COMPLEET, omogočajo zniževanje stroškov ogrevanja in varujejo okolje.

 

sonnenkraft1
Primerjava emisij CO2 med posameznimi načini ogrevanja
sonnenkraft2
Primerjava letnih sistemskih izkoristkov pokaže prednost bivalentenag Solar COMPLEETA
sonnenkraft5
Primerjava porabe energentov, električne energije in plina

Več na www.sonnenkraft.si

erevija varčujme z energijo sonnenkraft solarna tehnologija polysun solar compleet 8 sončna energija ogrevanje vode toplotna črpalka fotovoltaika solar

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI