Ogled objekta z energetsko učinkovitim hibridnim sistemom

Ogled objekta z energetsko učinkovitim hibridnim sistemom

 

Energetsko učinkovit hibridni sistem ogrevanja je sistem, ki ima vsaj tri  različne vire energentov, od tega vsaj dva iz skupine obnovljivih virov.

 

Vrhunsko krmiljenje zmanjša stroške
Ogledali smo si tak sistem v stavbi blizu Ljubljane, ki ga je po idejnem projektu izvedel naš sogovornik, po izobrazbi energetski manager. Ključni element in prednost tega sistema  je krmilnik, ki na osnovi trenutnih izkoristkov, toplotnih potreb in cene posameznega vira energije, izbere tistega, ki je v danem trenutku najugodnejši.

 

STERN hibridni sistem ogrevanja toplotna crpalka kolektor 3

 

O sodobnejšem in energetsko učinkovitejšem sistemu je pričel razmišljati ob skorajda dnevnih spremembah cene energenta, ki ga je uporabljal za ogrevanje stavbe. Ker se z visokimi stroški energentov, predvsem v kurilni sezoni, sooča prav vsak od nas, je bilo potrebno razmišljati, na kakšen način bi bilo mogoče ogrevalne stroške vsaj razpoloviti in postati neodvisen od samo enega vira energije. Nastal je stroškovno sprejemljiv in energetsko učinkovit  sistem, ki upošteva tudi vse področne predpise in standarde, ki veljajo na področju Republike Slovenije in Evropske unije.

 

Popolna prenova
Izvedli so temeljito prenovo energetskega sistema dvostanovanjske hiše s skupno kotlovnico, ki je za ogrevanje uporabljala plin. Predvideli so vgradnjo in uporaba treh virov energije; sončno energijo, zajemanje toplote zraka s toplotno črpalko in zemeljski plin.

Pred izdelavo projekta so opravili energetski pregled hiše in izdelali energijsko bilanco v skladu z direktivo EPBD, ki je osnova za izdajo Energetske izkaznice za stavbo. Na tej osnovi so izdelali projekt strojnih instalacij, ki je predvidel tudi celovito obnovo vodovoda in ogrevanja. Strojne instalacije so izdelane z materiali proizvajalca Viega v tehnikah Profipress, Sanpress in Prestabo, uporabili so RG-navojne fitinge ter bakrene in inox cevi za ogrevalni sistem, za vodovod pa sistem Raxofix.

 

Krmiljenje in nadzor
Projekt elektroinstalacij in sistema za krmiljenje je zajemal vse razvode, napeljavo za upravljanje in izdelavo krmilnega sistema. V projektu so upoštevali smernice za razvoj in izdelavo sistema za krmiljenje po mednarodnem standardu SIST EN ISO 50001, ki je osnova za učinkovito uvajanje sistema upravljanja z energijo. Krmilni sistem nadzira delovanje in upravljanje postrojenja v odvisnosti od trenutne cene posameznega energenta, toplotnih potreb in trenutnega izkoristka posameznega vira. Sistem je modularno nadgradljiv in ga lahko uporabimo tudi za energetsko upravljanje večjih objektov.

 

V elektroprojektu so predvideli tudi osnove pilotnega projekta, ki v povezavi z lokalnim dobaviteljem elektrike omogoča priklop, odčitavanje in posredovanje podatkov za druge energente do distributerja oziroma ponudnika posameznega vira, vse to pa deluje preko števca električne energije. Pomemben del projekta je bila tudi izdelava vmesnika, ki naročniku omogoča neposreden nadzor nad porabo posameznih energentov v realnem času. Uporabnik lahko do vseh teh podatkov dostopa ob vsakem času preko običajnega telefona, interneta ter mobilnega telefona ali tabličnega računalnika. Vsi podatki se sočasno arhivirajo na strežniku, da jih je možno naknadno uporabiti za statistično obdelavo. Možen je celo nadzor in upravljanje sobnih termostatov, termostatskih ventilov in različnih drugih stikal v stavbi.  Upravljanje in nadzor na daljavo deluje tudi v obratni smeri, saj bo uporabnik na svoj mobilnik prejel avtomatska sporočila, v kakšnem stanju je sitem in kdaj je dosegel nastavljene vrednosti.

 

STERN hibridni sistem ogrevanja toplotna crpalka kolektor 2
STERN hibridni sistem ogrevanja toplotna crpalka kolektor

 

Prihranek preko 70%
Vgradnjo inteligentnega hibridnega energetskega sistema so izvedli v času od julija do oktobra 2012, dokončali pa so ga novembra istega leta, torej tik pred začetkom ogrevalne sezone. Do sedaj zbrani podatki so pokazali, da so bili cilji in pričakovanja investitorja izpolnjeni, saj so se stroški za ogrevanje zmanjšali za več kot 70% v primerjavi s stanjem pred obnovo. Vložen denar se bo investitorju povrnil v sedmih letih, pri čemer pričakovana življenjska doba vgrajene opreme znaša 15 let. Ker ima stavba sedaj na razpolago več energetskih virov, bo uporabnik manj odvisen od rasti cen energentov, saj bo vedno uporabil tistega, ki je trenutno najcenejši.

 

Projekt je uspel, saj je investitor točno vedel kaj hoče, pri čemer je dosegel velike prihranke energije ter vse napeljave izvedel s kakovostnimi materiali. Dodatna prednost je tudi daljinski nadzor nad delovanjem, ki poveča udobje uporabnika. Naš sogovornik je prepričan, da lahko samo kombinacija znanja in vgradnja vrhunskih naprav in materialov zagotovi nadpovprečen rezultat. Prednosti tega projekta pa se ne končajo pri denarju, saj je pomembno tudi udobje, povečana varnost, poenostavjeno servisiranje, zmanjšanje tveganja, zanesljivost oskrbe in končno tudi ugoden vpliv na okolje.

 

tel.: 00386 (0) 4 277 98 00

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI