Od varčnih čim prej do led sijalk

Od varčnih čim prej do led sijalk

Varčne sijalke so v primerjavi z običajnimi žarnicami za 80% manjši porabnik energije ob podobni svetilnosti. Življenjska doba boljših izdelkov doseže do 19.000 ur, kar je veliko več kot 1.000 ur običajne žarnice. Primerjavo in test različnih proizvodov je pred časom izvedla nemška neodvisna organizacija Stiftung Warentest. Test je bil dolgotrajen, saj v tem primeru ne moremo simulirati pogojev hitrega staranja v klimatskih komorah, kot je to možno za druge izdelke.

 

led_svetila_1
Strupeno varčno sijalko že nadomešča hladno in varčno LED svetilo

 

Izklopi, vklopi in razlike

Med preizkusom so sijalke gorele 165 minut, potem so jih za 15 minut ugasnili ter nato spet prižgali. Od 27 svetil je 9 modelov zdržalo več kot 19.000 ur. Poleg uveljavljenih znamk Osram in Philips so testirali tudi druge izdelke. Merili so tudi svetilnost, ki je ob zaključku povprečno padla na 69%, pri dobrih izdelkih pa ostala na 94%. Najbolje so se odrezali izdelki Osram, saj so v primerjavi z drugimi proizvajalci najbolj odporni na pogosto ugašanje. Med testom je 12 žarnic zaradi izklopov predčasno pregorelo, med njimi proizvodi Aldi, Bauhaus, Ikea, Isotronic, Luxx in TIP. Po 7000 hitrih izklopih se niso več vključile, vendar pa so bile ob nakupu cenejše od boljših izdelkov. Nakup slabših se je vseeno splačal, saj po 6.800 urah delovanja povrnejo vložen denar.

 

Svetilnost in barve

S prostim očesom se tega ne da opaziti, merilne naprave pa so zaznale, da žarnice Ecopak, Aldi nord Varilux, Isotronic, Megaman in Osram Dulux že po 3000 urah svetijo slabše. Nasprotno pa je žarnica Philips PLED 20-23 W tudi po 10.000 urah svetila enako kot na začetku, le pogosti izklopi ji ne ustrezajo. V spektru varčnih sijalk ni rdeče barve, rdeči predmeti pa postanejo rjavkasti in brez sijaja. Pozorno je potrebno pregledati oznake na embalaži in iskati izdelke z oznako »ekstra toplo bela« ali »toplo bela« (Warmweiss ali Warm White«). Njihov rumenkast sijaj je prijetnejši kot od sijalk z oznako »dnevna svetloba«, ki daje predmetom bled in plavkast pridih, ter je za bivalne prostore manj primeren.

 pasica aplikacija

 

Najnovejše kritike sijalk

Sijalke vsebujejo živo srebro zato spadajo med posebne odpadke. Ugotovili so tudi, da med delovanjem oddajajo pline, med njimi fenol, ki je možen povzročitelj raka, ter stirol in tetrahidrofuran. Izhajajo še aromati, ki lahko dražijo sluznico. Čeprav v zaprtih prostorih ne more priti do nevarne koncentracije, strokovnjaki trdijo da je za nevarne snovi vsaka koncentracija tveganje. Priporočajo, da sijalk med delovanjem nimamo blizu nosu, zato po mnenju nekaterih takšna svetila niso primerna za mizne in delovne svetilke. Ko so ugotovitve predstavili proizvajalcem so ti skoraj enoglasno odgovorili, da so njihova svetila »higiensko neoporečna«. Kritiki trdijo še, da korist sijalk ni tako velika, saj v resnici 80% prihranek pade na polovico, če upoštevamo še manjšo svetilnost sijalk. Navedbe na embalaži, da 11 W sijalka nadomesti 60 W žarnico na žalost ne držijo.

 

led_svetila_2
Primerjalna tabela lastnosti in cen nekaterih varčnih sijalk

 

LED svetila bodo zmagala

Kljub vsemu ocenjujejo, da samo Nemci letno zaradi varčnejših svetil prihranijo za 5 milijard evrov elektrike. Učinek bo še boljši, ko bomo popolnoma prešli na LED svetila, ki so okoljsko neoporečna, trajnejša, ob večji svetilnosti pa porabijo še manj elektrike. Do  LED sijalke, ki bo poceni in bo oddajala tako prijetno svetlobo kot običajna žarnica, je samo še čisto majhen korak.

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI