Kontrolne točke ogrevalnega sistema pri nakupu stanovanja

Nakup stanovanja zahteva preverbo v kakšnem stanju je dejansko nepremičnina. Običajno preverimo lastništvo in stanje nasploh, redko pa so investitorji seznanjeni kaj in kako je dobro preveriti pri obstoječem ogrevalnem sistemu.

Nakup stanovanja zahteva preverbo v kakšnem stanju je dejansko nepremičnina. Običajno preverimo lastništvo in stanje nasploh, redko pa so investitorji seznanjeni kaj in kako je dobro preveriti pri obstoječem ogrevalnem sistemu.

kontrolne_toke_ogrevanja_1
Sajasto ali smolnato kurišče daje znak slabo vzdrževanega kotla ali nepravilnega izgorevanja.


V nadaljevanju opisujemo kontrolne točke s katerimi lahko investitor sam preveri v kakšnem stanju je ogrevalni sistem. Kontrolne točke se nanašajo na sisteme, ki jih najpogosteje srečamo v stanovanjih ali hišah. V kratkem bo izšel celovit priročnik, s katerim boste lahko investitorji sami preverili glavne točke ogrevalnega sistema in tako z manjšim strahom prebili prvo ogrevalno sezono v novem stanovanju. Informacije o izidu priročnika bodo v kratkem na voljo na spletni strani revije, https://www.varcevanje-energije.si/.

Stanje oblog v kotlu
Kotel je ključni element ogrevalnega sistema pri katerem preverimo zunanji izgled kotla. Če je zelo zaprašen, umazan, mogoče rjast, potem obstaja verjetnost, da ni redno vzdrževan ali da je zelo star. Preverimo stanje oblog v kurišču (odpremo kurišče in osvetimo s svetlobo). Če so obloge debele, stene polne saj ali celo smole, visijo kapljice smole iz stropa kurišča, potem kotel ne zagotavlja pravilnega izgorevanja, bodisi je krivo slabo gorivo, slabo izgorevanje ali posledica nevzdrževanja kotla. Vprašamo lastnika ali prodajalca, če obstajajo dokazi o rednih servisih kurilne naprave v obliki računov ali meritev, ki jih izvajajo pooblaščena podjetja.

Temperatura v kotlu
Za pravilno delovanje npr. oljnega gorilnika je potrebno opraviti meritve, ki jih lastnik kurilne naprave običajno shrani. Preverimo tudi leto izdelave kotla. Običajno ima kotel na zadnji strani kovinsko tablico na kateri so napisani nekateri podatki o kotlu, med drugim tudi podatki o letu izdelave. V kolikor je kotel starejši od 20 let, lahko kmalu pričakujemo težave. Preverite, če kazalec temperature kotla deluje pravilno. Pri hladnem kotlu bo le ta kazal temperaturo, ki je približno enaka sobni temperaturi. Ko zaženemo kotel se mora temperatura dvigovati do nastavljene (npr. 70 do 90 St. Celzija).

Stanje dimnika
Na debelo obložen dimnik s smolo ali sajami pomeni, da dimnik ni bil dobro vzdrževan, morda tudi izgorevanje v kurilni napravi ni primerno ali dimnik ni pravilno dimenzioniran. Stanje dimnika lahko preverimo na revizijskih vratcih in z ogledalom, ki ga usmerimo proti vrhu dimnika, kjer naj bi videli odprtino (v kolikor je dimnik raven).

kontrolne_toke_ogrevanja_crpalka_termometer_merilnik_tlakaTermometer in merilnik tlaka morata za nadzor sistema delovati brezhibno.

Bojler za sanitarno vodo
Toplo sanitarno vodo ogreva bojler, ki je bodisi integriran v kurilno napravo ali stoji ločeno v bližini kurilne naprave.  V kolikor je bojler ločen od kurilne naprave, ima le ta običajno »tablico« ali nalepko, na kateri je napisano leto izdelave. Če je bojler star 20 ali več let obstaja velika verjetnost, da bo v kratkem prišlo do kakšne napake, bodisi do prerjavenja, velike količine kamna in nesnage v bojlerju, nedelovanje električnega grelca, ipd. Zelo verjetno je takšen bojler neučinkovit. Na pipi, ki je najbolj oddaljena od bojlerja, preverimo kakšna topla voda priteče. Če bojler ni bil uporabljen dlje časa, lahko priteče rjava voda, ki je posledica bodisi nesnage in rje v ceveh ali bojlerju. Če topla voda na pipi teče slabo (kljub čistemu perlatorju), potem je velika verjetnost, da so zamašene cevi do bojlerja ali da je v bojlerju ali instalaciji zelo veliko kamna in je pretok vode slab.

Ko ogrevalni sistem zaženemo nastopijo v njem drugačni pogoji, višje temperature, raztezanje materialov, pritiski in podobno. Preverjanje nekaterih delov ogrevalnega sistema je zato najboljše opraviti pri delujočem sistemu.

Varnostni ventil
Varnostni ventil je eden ključnih elementov za varno delovanje ogrevalnega sistema. Preizkusite ga tako, da povečate tlak v ogrevalnem sistemu. Lahko pa ga tudi ročno zavrtite na hitro za en obrat in vidite, če vzmet še deluje in ventil tesni kot mora. Opozorilo: pri tem opravilu steče nekaj vode iz instalacije, podstavite posodo in previdno, če je voda v sistemu vroča – so možne opekline). Po preverjanju po potrebi dopolnite vodo v sistem.

Raztezna posoda
Poleg varnostnega ventila preverite še varnostno raztezno posodo. Varnostna posoda poskrbi, da se povečan volumen ogrevane vode shrani v varnostno posodo in ko se medij ohladi, varnostna posoda s svojim mehom iztisne vodo nazaj v instalacijo. Na ta način se zagotavlja konstantni tlak v instalaciji. Varnostno posodo preizkusite tako, da preverite, če je posoda pod primernim zračnim tlakom – to naredite tako, da za trenutek izpustite zrak iz ventila za polnjenje raztezne posode. Če je posoda pod zračnim pritiskom, potem bo iz ventila na kratko pihnil zrak. Če je s posodo kaj narobe, lahko da ne bo nobenega zraka na ventilu, lahko da čez ventil priteče celo umazana voda. Znak, da je nekaj narobe z varnostno posodo je tudi takrat, ko pri vroči vodi v sistemu, tlak v sistemu naraste in pri hladnem sistemu tlak v instalaciji pade (preverjamo s pomočjo merilnika za tlak v instalaciji). Pomemben varnosti element je tudi merilec tlaka in temperature. Oba merilca morata delovati brezhibno. Merilec tlaka lahko preizkusite tako, da poskusite dopolniti vodo v sistemu in mora čez čas merilec tlaka pokazati višji tlak (po preizkusu je treba vodo spet izpustiti do pravilnega tlaka). Merilec temperature pa preverite tako, da ogrejete sistem in se mora kazalec za temperaturo pomikati proti višji temperaturi.

kontrolne_toke_ogrevanja_raztezna_pososda
Varnostna raztezna posoda in varnostni ventil sta ključna varnostna elementa sistema.


Radiatorji
Preverjanje nadaljujemo z radiatorji.  Ko je ogrevalni sistem ogret, morajo biti radiatorji topli v celoti (po nekaj ur ogrevanja) in v njih naj se ne sliši pretakanje vode. Če se sliši pretakanje vode, potem je v radiatorju verjetno zrak in je treba radiator odzračiti. Na grelnih telesih preverite odpiranje in zapiranje ventilov do skrajnih položajev. Lahko se zgodi, da ventili že zelo dolgo časa niso bili uporabljeni in obstaja možnost, da bo ob premiku ventilov iz njih začela curljati voda. Pravilno uravnovešenost sistema preverimo tudi tako, da preverimo najbolj oddaljen radiator od kotla, če je dovolj topel, oziroma kako je topel glede na tistega, ki je najbližje kotlu. Če je radiator odprt in precej hladnejši od ostalih, potem uravnovešenost sistema ni ustrezna.

Preverjanje ogrevalnega sistema pred nakupom nepremičnine je nujno v izogib visokim stroškom popravila.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI