Ogrejmo hišo za samo 1.000 €

Eden znamenitih Murphyevih zakonov pravi, da se stvari same od sebe spreminjajo od slabega na slabše. Zagotovo to velja tudi za cene energentov, ki se bodo istočasno z jesenskim nižanjem temperatur, pričele počasi dvigati. Zato bi bilo pametno, da med poletnim počivanjem v senci začnemo premišljevati, kako ukrepati, da napovedani jesenski pojavi nebi preveč vplivali na počutje v stanovanju, hiši ali denarnici.

 

ogrejmo_hiso_3
Toplotna izolacija stavbe je običajno eden od prvih ukrepov za zmanjšanje porabe

 

Skoraj vsi lahko kaj izboljšamo

Novo obdobje, ki ga večina napačno imenuje kriza, je v resnici prehod v nov čas, v katerem bomo prebivalci planeta prisiljeni v kratkem času postaviti odnos do veliko stvari na povsem nove temelje. Znana človeška lastnost je, da pričnemo različne dobrine ceniti šele takrat, ko jih začne primanjkovati ali ko postajajo vedno dražje in manj dosegljive.

 

Večinoma znamo ljudje tudi brez drago plačanih svetovalcev sami ugotoviti, skozi katere pripire nam uhaja energija in s tem denar. Če je to kapljajoča pipa, bomo menjali tesnilo, če so to slaba okna, jih bomo zamenjali ali vsaj zatesnili. Večino ukrepov lahko izvedemo za malo denarja, na tiste malo dražje, pa se je potrebno z varčevanjem načrtno pripraviti, če je to še sploh možno. V Sloveniji imamo zagotovo še veliko stavb, ki bi jih morali toplotno izolirati, zamenjati ali nadgraditi zastarele peči ali pa vsaj položiti plast izolacije na tla podstrešja.

 

Samostojen pregled peči in razvodov

Če se ogrevamo s kurilnim oljem, lahko s preprostimi ukrepi in pregledom gorilnika, napeljav ter ogrevalnega sistema, porabo zagotovo zmanjšamo. Pred začetkom kurjenja

si zapišemo količino goriva, pregledamo rezervoar in napeljave, če slučajno ne puščajo, preverimo čistost filtra pred gorilnikom ter ugotovimo, ali je dovod zraka v kurilnico neoviran.

 

ogrejmo_hiso_1
Kurilna vrednost pove, koliko energije je skrito v gorivu

 

V sistemu ogrevanja preverimo tlak vode v kotlu, napeljavo odzračimo na vseh določenih mestih, po potrebi dopolnimo z vodo in pregledamo tesnost vseh ventilov. Odzračevanje nato ponovimo ob prvem zagonu, ko je voda v obtoku ogreta. Preverimo tudi delovanje obtočne črpalke, rotor pa sprostimo z vrtenjem z roko ali izvijačem, če je zablokiral. Kotel in sistem na trda kuriva preverimo na enak način, kontroliramo pa še regulator vleka, zamenjamo tesnila vratc, dimovode zatesnimo z visokotemperaturnim silikonom in zamenjamo vse dele, ki so dotrajali. Pregledamo razvode in toplotno izoliramo vse cevi, ki te zaščite še nimajo.

 

Spremljanje porabe za boljše ukrepanje

Kdor porabo nadzira več let, lahko s tem brez projektantskih izračunov zelo natančno ugotovi v kako energetsko kvalitetni stavbi stanuje. Odstopanja so lahko znak, da je z napravo nekaj narobe, koristna pa je tudi primerjava s porabo podobnih hiš ali stanovanj.

 

ogrejmo_hiso_2
Najprej s spremljanjem porabe ugotovimo energijsko število hiše

 

Uvrstitev stanovanja ali hiše v določeno kategorijo lahko ugotovimo s pomočjo dveh tabel in enostavnega izračuna. Primer: za ogrevanje 100 m2 velike hiše smo, brez priprave tople vode, porabili 2000 l kurilnega olja, kar je enako 20.000 kWh. Če energijo delimo z ogrevanimi kvadratnimi metri, porabi stavba 200 kWh/m2 na leto, zato hiša po tabeli spada med potratne. Zato je potrebno nemudoma ukrepati in porabo najmanj prepoloviti.

 

Čakamo na dobre predloge

Lastnik takšne potratne stavbe ima po tej ugotovitvi na razpolago kup možnosti. Vrstni red ukrepov je odvisen od stanja stavbe in kurilne naprave ter seveda od denarnih možnosti uporabnika. Da bi ljudem olajšali odločitve so sedaj na potezi  proizvajalci ter dobavitelji opreme in naprav, ki lahko s svojimi nasveti in izračuni omogočijo lažje odločanje nas, ki smo vsi porabniki energije, in to 24 ur na dan. Kdo torej zna ogreti hišo za 1.000 eurov na zimo ?

 

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI