Sanjski dom mlade družine

Sanjski dom mlade družine

Andrejka Černi in Peter Škraban iz Murske Sobote sta uresničila  svoje sanje. Investirala sta v izgradnjo sodobne hiše pravokotne oblike, z ravno streho in enostavnimi linijami. Te se nadaljujejo tudi v notranjost in se izražajo v črno-beli barvni shemi ter opremi ravnih, sodobnih linij.

 

xella hisa ytongSodoben dom čistih linij

 

Hiša je zgrajena iz termoblokov Ytong debeline 40 cm in izolirana s 15-centimetrskimi toplotnoizolacijskimi ploščami Multipor. Projektiralo jo je podjetje Ingra Stanislav Klemenčič s.p., zgradilo gradbeništvo Milan Pintarič s.p. iz Gornje Radgone.

Andrejka in Peter sta poleg izvedbe projekta Ingri zaupala tudi izbor materiala in izvajalca. K projektantu sta prišla z izdelano skico tlorisa hiše. Vedela sta, kako želita živeti, in kako jima bodo prostori to omogočali. Mislila sta praktično na vse, tudi na številne skrite površine, ki jih uporabljata za shranjevanje, kot so vgrajena omara za čevlje in oblačila v predsobi, shramba v kuhinji in prostorna garaža, ki je predvsem energetski prostor in Petrov delovni kotiček. Pod nadstreškom ob hiši je dovolj prostora za dva avtomobila, v prostorni garaži pa je parkirano le eno izmed starodobnih vozil, ki jih Peter rad zbira in s katerimi se v prostem času zaposli. V garaži so tudi zaboji za številno orodje, za katerega – spreten, kot je – rad poprime. Čeprav ni gradil sam, se je ob pomoči sorodnikov lotil napeljave vseh inštalacij v hiši. Pri Ytongu je to enostavno in hitro. Peter pa je tudi poudaril, da lahko utore v material izdelaš izredno natančno in se izogneš luknjam, ki nemalokrat nastajajo pri izvedbi inštalacij v hiši, grajeni iz opeke.

 

xella hisa ytong druzina skrabanMlada družina v sodobnem domu, ki izpolnjuje vse njihove želje in jim nudi udobje in ugodje bivanja.

 

Da se res loti vsega, je Peter dokazal tudi z izdelavo toplotne črpalke. Izdelal jo je z izjemno nizkimi stroški, a kot pravi, črpalka popolnoma zadostuje za hišo, ki je tako optimalno izolirana in energijsko učinkovita. Zmogljivejša industrijsko izdelana toplotna črpalka bi bila po njegovem mnenju odvečna investicija.

V hiši je vgrajeno talno gretje zrak/voda in centralno prezračevalni sistem z rekuperacijo zraka, ki vključuje možnost hlajenja s kanalsko klimatsko napravo. Sistem dovaja zrak v prostor skozi rešetke, na drugi strani ga sesa, med dovajanjem pa ga lahko tudi ohladi ali celo ogreva.

Andrejka in Peter sta se v hišo vselila avgusta lani. Kurilno sezono sta zaključila 27. februarja, za ogrevanje sta v vsej sezoni porabila za slabih 500 evrov električne energije. V stanovanju vzdržujeta dokaj visoko temperaturo, okrog 25 stopinj Celzija, saj imata doma dojenčka, Andrejka je oktobra rodila hči Viktorijo. Čeprav že skoraj dva meseca hiše ne ogrevata, je v njej 24 stopinj Celzija, predvsem po zaslugi izjemnih izolativnih lastnosti Ytonga in Multipora, ter orientiranosti velikih steklenih površin na jug. Andrejka se spominja, da so se temperature v hiši oktobra, ko se je vrnila iz porodnišnice, dvignile tudi do 28 stopinj Celzija, ko je zunaj sijalo sonce.

Oba sta izjemno zadovoljna z bivalnim ugodjem v prostorih svoje nove hiše, saj sta prej živela v hišah svojih staršev. Običajno so starejše hiše nezadostno izolirane in se v njih radi pojavita vlaga in plesen, stene so v hladnejših mesecih neprijetno hladne, okrog odprtin pa tudi prepišne. Vsega tega v njuni novi hiši ni in bivalna izkušnja je – pravita – tudi zato izjemno prijetna in brez pretiravanja »sanjska«. Zrak v hiši je ves čas svež, temperatura ne niha, ob najhujšem mrazu, sta izmerila tudi temperaturo zunanjih zidov na notranji strani, ki je znašala 23 stopinj, medtem ko je termometer v prostoru kazal dve stopinji Celzija več.

Andrejka in Peter sodita med investitorje, ki se zavedajo, da je gradnja hiše dolgoročna odločitev. To potrjuje tudi Branko Manič, univ. dipl. inž. gradb. iz projektantskega biroja Ingra iz Gornje Radgone, ki pravi: »Zavedala sta se, da je potrebno na začetku vložiti v hišo malenkost več, če želita, da se jima bo to skozi leta obrestovalo. Tako pri stroških ogrevanja kot pri ugodnem počutju v hiši.«

 

xella hisa ytong notranjost

Dom napolnjujejo čiste linije in črno-bela barvna shema, ki jo razgibajo dodatki, spuščeni strop in ambientalna svetloba.

 

V Ingri že več kot deset let projektirajo z Ytongom, ki jih je navdušil zaradi svojih izjemnih prednosti. »Bistvena je ta,« pravi Branko Manič, »da že z enoslojnim zidom debeline 40 cm zadostimo izolacijskim standardom. Stranke, ki nameravajo bivati v hiši pred izvedbo fasade, so tako lahko prepričane, da bodo bivale brez toplotnih izgub, s fasado bodo ugodje in klimo v hiši samo še izpopolnile. Ytong je edinstven tudi pri gradnji hiše brez toplotnih mostov, ki jih zaradi izolacije pri vseh vertikalnih in horizontalnih vezeh v hiši iz Ytonga praktično ni.«

»V Ingri si zelo prizadevamo za dobro sodelovanje s stranko in smo v letih delovanja izdelali tudi sistem, ki se je izkazal za učinkovitega,« dodaja Branko Manič iz biroja Ingra. »Za pridobivanje projektne dokumentacije potrebujemo v povprečju 3 mesece. Trudimo se držati svoj tempo. Tri tedne potrebujemo za pripravo idejne zasnove za pridobivanje projektnih pogojev, po njihovem prejemu pa potrebujemo še približno tri tedne, da projekt končamo. Če gre za projekt po naročilu, se lahko prvi trije tedni tudi zavlečejo, kar je odvisno od tega, do katere faze ima stranka že dodelano idejo in kako hitro se lahko glede nje uskladimo.«

 baner gradnja hise

 

»Običajno pridejo stranke k nam z željami, skico ali idejo. Potem to steče tako, da glede na idejo naredimo projektno varianto, zrišemo tlorise in izdelamo 3D model. To pošljemo stranki po elektronski pošti v formatu PDF, da si stranke lahko ogledajo vertikalne in horizontalne prereze svojega bodočega doma in dobijo tudi prostorski občutek. Stranke potem povedo, ali jim je projekt všeč, kaj bi mogoče še spremenili. V tej fazi gredo stranke kakšen detajl pogledat tudi kam drugam, v že zgrajene objekte. Ne glede na to, da že pri prvi projektni varianti poskušamo upoštevati strankine želje, vključimo v projektu tudi optimalno uporabnost, ki jo biro pač pridobi na podlagi izkušenj. Stranke to vedno cenijo. Nemalokrat so to stvari, na katere stranke pozabijo, pa so potem vedno zadovoljne, ko jih opozorimo na to ali ono.«


Hiša Petra Škraban in Andrejke Černi v Murski Soboti je oblikovana sodobno, ima ravno streho in ponuja družini povsem takšno bivalno ugodje, kakršnega si je želela.


 

»Čeprav so sodobne individualne hiše trend,« pravi Branko Manič, »pa jih izdelamo dosti manj, kot bi si morda želeli. Nemalokrat stranke nimajo možnosti postaviti takšno hišo, stranke, ki pa jim prostorski načrt to dopušča, si tega ne želijo.« Se pa v Ingri ne bojijo niti najbolj nenavadnih želja svojih strank. »Ytong je material, ki veliko dopušča. Mi smo z njim naredili že toliko različnih variant, da nam tudi hiša Petra in Andrejke ni predstavljala težav. V tem smo praktično doma.«

 

xella hisa ytong Branko Manic

Branko Manič, univ. dipl. inž. gradb, projektivno biro Ingra

 

Na splošno se po Maničevih besedah v Sloveniji že nekaj časa odraža trend gradnje hiš z manjšo kvadraturo in optimalno energijsko učinkovitostjo. Zaradi navedenega nove hiše najpogosteje nimajo balkonov. »Tudi te se da z Ytongom povsem optimalno izolirati in zelo dobro zmanjšati toplotne mostove, vendar se stranke zadnja leta ne odločajo več za hiše z balkoni, prav tako se izogibajo kletem – če klet le ni nujna – in garažam. Za avtomobile poskrbijo z nadstreški na dvorišču, za posedanje na svežem zraku pa si ob hiši uredijo teraso.«

Oboje sta si ob hiši uredila tudi Peter in Andrejka. Oba se zavedata, da življenje ni le črno in belo, a sta v te barve odela notranjo opremo. »To sta nevtralni barvi,« pravi Andrejka, ki je imela pri notranjem opremljanju največ veselja in idej, »ki naju pomirjajo in nama tudi najbolj ustrezajo. Seveda sem se pred vsako odločitvijo posvetovala s Petrom, ki mi je puščal pri opremljanju odprte roke. Včasih je kdo rekel, kako bo pa to delovalo, prostor bo deloval preveč hladno, ampak zdaj vidijo, da temu ni tako. Na nekaterih delih spuščeni zidovi, pa bela barva, ki prevladuje, napravljajo prostor izjemno razgiban in obenem sodoben. Ob tem moram dodati, da je tudi pohištvo izdelano po meri. Izdelal ga je Petrov oče. Izredno spreten je in upošteval je najine želje in predloge. Midva pa sva bila tudi zelo zadovoljna, saj sva lahko dom opremila po svojih željah, a bistveno ceneje. Zelo sva zadovoljna z rezultatom.« Andrejka, ki se trenutno posveča komaj polletni Viktoriji, si bo – ko bo spet več časa – lahko vzela čas tudi za spremembe pri notranji opremi. Ob tem pravi: »Barvna shema interierja dopušča različne dodatke, v različnih barvah, čeprav so zaenkrat tudi dodatki še črno-beli. No, razen igrač in otroških stvari. To pa že mora biti pisano.«

Viktorija je tista, ki dom Andrejke in Petra vsak dan napolnjuje z veliko veselja in otroško razigranostjo. Njen prostor za zdaj še ni opremljen, a starša pravita, da bo opremljen v pisanih barvah, kot se za otroško sobico spodobi. Vmes tudi namigneta, da sta sobici dve.

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI