Sanacija dimnika

Robert : Pred letom in pol smo zamenjali starejši kotel z nizkotemperaturnim kotlom. Takrat so nam svetovali, da moramo zaradi kondenzacije sanirati tudi dimnik, V povrtan dimnik,ki nima tuljav so nam vgradili rostfrei cevi z odtokom kondenza. Prvo zimo je veliko kondenza steklo skozi odtočno cev v zbiralno posodo. To zimo pa se je poleg kondenza, ki se zbira v posodi, začela vlažiti tudi stena ob vratcih za čiščenje dimnika in sicer najprej na zgornjih nato pa še na spodnjih. Poklical sem izvajalca, ki mi je saniral dimnik in je rekel, da ni nič takega. Zanima me …

Robert :

Pred letom in pol smo zamenjali starejši kotel z nizkotemperaturnim kotlom. Takrat so nam svetovali, da moramo zaradi kondenzacije sanirati tudi dimnik, V povrtan dimnik,ki nima tuljav so nam vgradili rostfrei cevi z odtokom kondenza. Prvo zimo je veliko kondenza steklo skozi odtočno cev v zbiralno posodo. To zimo pa se je poleg kondenza, ki se zbira v posodi, začela vlažiti tudi stena ob vratcih za čiščenje dimnika in sicer najprej na zgornjih nato pa še na spodnjih. Poklical sem izvajalca, ki mi je saniral dimnik in je rekel, da ni nič takega. Zanima me kako je to mogoče. Ali je možno, da kondenzira voda tudi na zunanji steni rostfrei cevi, ki potem vlaži steno ali kaj? Ker nimam ključa za vratca dimnika ne morem pogledati kako so narejeni spoji.

 

Odgovor:

Če so vratca opremljena z običajnim trikotnim dimnikarskim ključem, jih lahko odprete brez ključa, s pomočjo koničastih klešč. Vratca pritisnite z roko da bo upor med vrtenjem manjši in si oglejte stanje priključkov.

Vzrokov za pojav vlage je lahko več. Prvi je ta, da dilatacijski kos pri zgornjih vratcih ne tesni. Drugi, da v predelku pred vratci nabira kondenz in zaradi slabšega tesnjenja navlažuje zid. Ker se cev med kurjenjem podaljša v smeri navzgor, lahko zaradi trenja pri ponovnem posedanju pride do razklenjenja cevi nekje v dimniku. Zaradi tega je bolje, da prostora med cevjo in dimnikom ne zasipujemo, kot to delajo nekateri izvajalci, ker zasip preprečuje cevem, da bi se nemoteno vrnile nazaj v običajno lego. Vzrok je lahko tudi dilatacijski kos na vrhu dimnika, če je vanj vstopila vlaga in se cedi po cevi navzdol, ali pa je s tem samo omogočeno kroženje zraka, ki vlago prinaša v vmesni prostor. Najslabša vest pa je možnost, ki se pojavi kadar so na delu ceneni in nerenomirani izvajalci. Cevi v dimniku so lahko izdelane iz nerjaveče pločevine, ki pa ni kislinsko odporna in bo v dveh do treh letih postala porozna.   

Pri tem še vedno nismo našteli vseh vzrokov in možnosti, zato bi bilo kljub vsemu dobro, da poskušate prepričati izvajalca, da si ogleda stanje, če sami ne boste mogli ugotoviti napake.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI