S kogeneracijo na utekočinjen naftni plin do nižjih stroškov energije

Kogeneracija je sočasna proizvodnja električne in toplotne energije v istem procesu. Predstavlja odlično rešitev za vse, ki si želijo okolju prijazne, cenovno ugodne in tehnološko napredne alternative.

O kogeneraciji govorimo, kadar se v istem procesu hkrati proizvajata električna in toplotna energija. Velja za odlično izbiro za vse organizacije, podjetja in ustanove, ki iščejo okolju prijazno, stroškovno učinkovito in tehnološko sodobno alternativo. Kogeneracija zagotavlja več kot 90-odstotni izkoristek energije, omogoča znižanje stroškov na letni ravni tudi preko 20 odstotkov ter pomembno prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov v ozračje.

Butan_plin_Kogeneracija_na_UNP_Senertec_Dachs
Kogeneracija na UNP

Številni primeri potrjujejo prednosti kogeneracij na UNP

GP Trojane je precej velik porabnik  energije. Z željo, da bi vedno večje stroške zmanjšali, so se po posvetu z družbo Butan plin odločili za investicijo v soproizvodnjo toplotne in električne energije – kogeneracijo na utekočinjen naftni plin. Prej so električno energijo kupovali iz omrežja, ogrevali s kurilnim oljem, kuhali pa na utekočinjen naftni plin. S kogeneracijo sedaj sami pokrivajo 75 odstotkov potreb po toplotni in 50 odstotkov potreb po električni energiji. Kogeneracija se je izkazala za odlično rešitev tudi v primeru znane ljubljanske gostilne Čad, s katero so znižali stroške energije za 15 odstotkov. Vso proizvedeno elektriko v Gostilni Čad v celoti porabijo za lastne potrebe, vložena sredstva pa se jim bodo povrnila predvidoma v petih letih.  Pri odločitvi za novo investicijo se dostikrat ustavi pri sredstvih. V tem primeru se lahko odločimo za sistem kontraktinga, kjer opremo preprosto najamemo, investicijo pa pokrije Butan plin. Dom starejših Idila se je odločil za tak način sodelovanja in s tem zmanjšal stroške oskrbe z energijo za približno 11 odstotkov.

butan plin Gasper Ravnak

Gašper Ravnak, svetovalec za alternativne energetske rešitve, Butan plin, d.d.:

»Spremenjene razmere na trgu, ki so predvsem odraz globalnih prizadevanj za večjo odgovornost do okolja in skrbi za omejene naravne vire, zahtevajo preobrat v razmišljanju in dobršno mero fleksibilnosti. Na energetskem področju se tako pojavlja težnja po kombinaciji klasičnih z alternativnimi energetskimi rešitvami. V Butan plinu razumemo nastale spremembe ter se jim z razvijanjem novih izdelkov in storitev prilagajamo. S tem se tudi oddaljujemo od svoje dosedanje vloge dobavitelja energenta ter strateško poslovanje razširjamo v smeri dobavitelja energije. Pri tem iščemo predvsem energetsko učinkovite rešitve, ki bodo uporabnikom prinesle ne samo celovite storitve in podporo na enem mestu, temveč tudi bistvene prihranke pri porabi energije.«

 

Konkretna rešitev

Temelj poslovanja družbe Butan plin še vedno ostaja utekočinjen naftni plin (UNP), ki kot nizko-ogljično gorivo, v kombinaciji z obnovljivimi viri energije sodi med najbolj učinkovite ogrevalno-hladilne možnosti. Zagotavlja dobršno mero udobja in učinkovito pokrivanje praktično vseh potreb po energiji.  V letu 2011 so v Butan plin, d.d. dobršen del resursov usmerili na področje inovativnih energetskih rešitev, ki končnemu potrošniku omogočajo prihranke pri porabi energije. Spodbujajo nove energetske smernice in sledimo najnovejšim energetskim trendom.  Ti se vse bolj nagibajo v smeri kombinacij utekočinjenega naftnega plina z alternativnimi viri energije, s katerimi zagotavljajo celovito in učinkovito pokrivanje energetskih potreb.  Velik poudarek dajejo soproizvodnji toplotne in električne energije – kogeneracijam na utekočinjen naftni plin.

 

Lastnosti – učinkovitost ter koristi za uporabnika

Bistvene prednosti pri uporabi SPTE naprav se kažejo v učinkoviti izrabi proizvedene energije, saj so izkoristki lahko tudi večji kot 90 odstotkov. Kogeneracija zagotavlja sočasno proizvodnjo električne in  toplotne energije. S pomočjo proizvodnje toplotne energije v kogeneraciji na UNP lahko zmanjšamo porabo energentov  za približno 10 do 25 odstotkov glede na konvencionalno oskrbo z električno energijo in ločeno pridobivanje toplote. S tem se zmanjšajo tudi emisije toplogrednih plinov v ozračje, tudi  do 50 odstotkov. Kogeneracijo na utekočinjeni naftni plin (UNP) odlikujejo nižja investicija, celovita oskrba z energijo (s kogeneracijo namreč rešimo oskrbo s toploto, elektriko in plinom za kuhanje) in zelo nizke emisije v okolje. Kogeneracije so primerne predvsem za tiste objekte, ki imajo velike potrebe tako po toploti kot električni energiji, kot so na primer gostišča, hoteli, domovi za ostarele ter malo gospodarstvo in industrija. Kogeneracije, ki jih poganja utekočinjen naftni plin, zagotavljajo celovito oskrbo z energijo, saj pokrijejo potrebe objekta po toploti in elektriki, plin pa je mogoče uporabljati tudi za kuhanje.  Prinašajo vrsto prednosti:  izkoristek goriva je  večji, prav tako tudi prihranki pri stroških energije, z manj emisij so prijazne do okolja, zagotavljajo pa tudi večjo neodvisnost od obstoječih načinov pridobivanja električne energije.

Pri povračilni dobi investicije lahko upoštevamo tudi pridobitev spodbudne podpore s strani države. Podpora omogoča, da proizvedeno elektriko 10 let subvencionirano porabljamo za lastne potrebe ali pa jo prodamo državi po subvencionirani ceni. Izračuni kažejo, da se investicija v povprečju povrne v treh do petih letih, kar pomeni, da investitor v obdobju desetih let pridobi približno dva- do trikratno vrednost investicije.

Na voljo so tudi državne podpore, izračuni pa kažejo, da se investicija v povprečju povrne v treh do petih letih. Svoje specifične potrebe in želje lahko preverite pri Butan plinu, kjer vam bodo brezplačno ocenili vašo trenutno situacijo ter predlagali rešitev za vaš konkretni primer.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI