Ogrevanje s peleti, prijazno do denarnice in okolja

Ob vse višjih cenah fosilnih goriv predstavlja eno izmed prijaznejših alternativ za družinski proračun in okolje, ogrevanje s pomočjo pelet.

Prednosti in slabosti takega načina ogrevanja bomo poskušali podrobneje predstaviti z odgovori na najbolj pogosta vprašanja, ki se porajajo, ko se odločamo o investiciji v ogrevalni sistem na pelete.

seltron_Ogrevalni-set-Lamborghini

Cenovni hit za ogrevanje s peleti iz ponudbe podjetja Seltron d. o. o.  – ogrevalni set Lamborghini

 

Zakaj je ogrevanje s peleti v zadnjem času tako priljubljeno?

Odgovor se skriva v relativno zelo ugodni ceni pelet. Pri tem pa je ogrevanje s peleti glede udobja še vedno dokaj primerljivo z udobjem pri uporabi fosilnih goriv. Predelava kotlovnice pa je pri enostavnejših rešitvah tudi razmeroma dostopna.

seltron_Peletni-gorilnik

Seltron priporoča peletne gorilnike Lamborghini

 

Ali je ogrevanje s peleti primerno za vse objekte?

Pomembna prednost ogrevanja s peleti je tudi ta, da je ogrevanje primerno za vse vrste ogrevalnih sistemov. Ogrevanje s kotli na pelete je posebno primerno za hiše, kjer je večji del vgrajeno radiatorsko ogrevanje in te ne sodijo v kategorijo varčnih objektov, torej porabijo 8 ali več litrov kurilnega olja na m2 na leto.

 

Kakšna je razlika pri vzdrževanju kotla na fosilno gorivo in kotla na pelete?

Vzdrževanje oziroma posluževanje kotla na pelete zahteva znatno več uporabnikovega dela v primerjavi s kotlom na olje ali plin. Skrbeti je potrebno, da ima kotel na voljo vedno dovolj pelet. Za dovajanje pelet je možnih nekaj rešitev. Večina kotlov ima že vgrajen ali prigrajen nekaj-dnevni ali tedenski zalogovnik, ki ga ročno polnimo z nasipavanjem pelet iz 15 kg vreč. Druga možnost je povezava kotla z večjim zalogovnikom ali silosom za pelete. V tem primeru se s pomočjo mehanskega ali sesalnega transportnega sistema peleti avtomatsko prečrpavajo iz silosa v sprotni zalogovnik kotla.

 

seltron_Peleti

V Centru varčnega ogrevanja podjetja Seltron d. o. o. vas bodo oskrbeli tudi s peleti

Avtomatika kotla ali peletnega gorilnika skrbi za vžig, nadzor gorenja in dovod peletov iz sprotnega zalogovnika v kurišče. Boljši oziroma dražji kotli so opremljeni tudi s sistemi za avtomatsko čiščenje toplotnih izmenjevalnikov v kotlu in odvajanje pepela iz kotla v posebno zbirno posodo.

Pri predelavah obstoječih kotlov z vgradnjo peletnih gorilnikov in pri cenejših izvedbah peletnih kotlov, je potrebno to delo opraviti ročno. Poleg tega je potrebno med kurilno sezono poskrbeti tudi za redno čiščenja dimovodnih naprav.

 

Kakšni so koraki predelave obstoječega ogrevalnega sistema na ogrevalni sistem s peleti?

Imamo dve osnovni možnosti. Obstoječi kotel na fosilno kurivo nadomestimo s kotlom na pelete. Zamenjava kotla zahteva še vgradnjo hidravlične kretnice ali manjšega zalogovnika toplote, druge predelave praviloma niso potrebne. Za to možnost se odločimo, če je obstoječa kurilna naprava starejšega datuma oziroma je že »amortizirana«.

 

seltron_regulacija_Promatic-WDC

SELTRON PROMATIC WDC regulatorji  omogočajo pravilno, varčno in udobno delovanje peletnih kotlov

 

V primeru, da imamo novejšo kurilno napravo in imamo v kurilnici tudi še dovolj prostora, se lahko odločimo za dodatno vgradnjo kotla na pelete. Priključitev se lahko izvede paralelno k obstoječemu talnemu kotlu, ki hkrati služi kot hidravlična kretnica za peletni kotel. Kotel pa je mogoče povezati tudi s preklopnim ventilom, glede na okoliščine v danem primeru.

Sicer pa je dobra novica tudi to, da pri kotlih, ki jih opremimo s peletnim gorilnikom, zadostuje manjši presek dimnih cevi, podobno kot je pri kotlih na fosilna goriva. Tako predelava dimovodnih naprav pri prehodu iz olja na pelete praviloma ni potrebna.

 

Lahko obstoječ oljni kotel predelamo na kurjenje s peleti?

Enoznačnega odgovora tukaj ni.

Specialnih oljnih kotlov praviloma ne priporočamo predelovati na kurjenje s peleti. Kljub temu pa kotli na olje, ki imajo dovolj veliko gorilno komoro, omogočajo tudi delovanje s peletnim gorilnikom. Pri tem je potrebna zamenjava vrat in redno dnevno ali nekaj-dnevno ročno čiščenje kurišča in toplotnih izmenjevalnikov.

Precej lažja pa je vgradnja peletnega gorilnika na obstoječe kotle na trdo kurivo. Ti kotli imajo praviloma dovolj veliko kurišče in prostor s posodo za zbiranje pepela. Seveda še vedno ostaja ročno čiščenje kotla podobno kot pri kurjenju polen.

 

Ali ima ogrevanje s peleti prednosti pred ogrevanjem s toplotno črpalko?

Ogrevanje s peleti je seveda manj udobno kot ogrevanje s toplotno črpalko, ima pa kopico drugih prednosti. Ogrevanje s peleti zahteva manjšo začetno investicijo, prihranki pa so primerljivi. Ogrevanje deluje stabilno in ni občutljivo na nizke zunanje temperature. Ogrevanje s peleti ima dodatno prednost pri visokotemperaturnem in klasičnem radiatorskem ogrevanju, kjer večina toplotnih črpalk ni primerna.

 

Kdaj se je smiselno odločiti za ogrevanje s kaminom na pelete?

Kamini že dalj časa niso samo okras doma, ampak vedno bolj postajajo tudi pomemben in enakovreden vir ogrevanja. Razlikujemo dve osnovni izvedbi kaminov. Prvi so toplozračni in se uporabljajo neposredno za ogrevanje enega velikega ali več povezanih prostorov. Drugi so toplovodni – ti samo ca 20 % toplote oddajo neposredno v prostor, preostalo toploto pa prenesejo preko cevnega sistema v klasično centralno ogrevanje objekta. Uporabijo se lahko kot osnovni ali kot dopolnilni vir toplote.

 

seltron_peletni_kamin_Adria

Seltron d. o. o., zastopnik kaminov Edilkamin, priporoča kaminsko peč ADRIA na pelete, moči 18 kW, za ogrevanje do 180 m2

 

Kamini pa se razlikujejo tudi po vrsti kuriva, ki ga uporabljajo. Lahko so za polena ali za pelete ali kombinirani.

S kamini na pelete postane ogrevanje tudi zelo udobno. Ti kamini so opremljeni z zalogovnikom za pelete in vso potrebno avtomatiko za samodejno delovanje. Če k temu dodamo še čudovit občutek prasketanja in topline ognja v dnevnem prostoru, je izbira kamina za ogrevanje več kot samo varčna odločitev.

 

Kakšna je prihodnost ogrevanja s peleti?

Ogrevanje s peleti ni le cenovno ugodno, je tudi zeleno in ekološko ter CO2 nevtralno. V Sloveniji imamo skoraj 60 % površin poraslih z gozdovi in velike rezerve pri izrabi lesne mase, kar nam zagotavlja dolgoročno možnost samooskrbe in narodno gospodarske rasti.

Pri vgradnji peletnih kotov ali gorilnikov pa je za pravilno, varčno in udobno delovanje ogrevalnega sistema potrebna tudi sodobna regulacija ogrevanja. V proizvodnem programu Seltron nudimo sodobne regulatorje ogrevanja Promatic® WDC, ki podpirajo tudi kombinacije več toplotnih virov.

Za dodatne informacije ali nasvet pokličite Seltron strokovno službo na telefon 02/671-96-55 ali se oglasite v Centru varčnega ogrevanja na Tržaški cesti 85A, v Mariboru, kjer vam bodo naši prodajalci z veseljem pomagali pri  odločitvi.

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI