Kako ugodneje in udobno ogrevati v starejših objektih?

Pri ogrevanju hiše ali stanovanja so se zaradi hitre rasti cen energije stroški v zadnjem času povečali na višino, ki marsikateremu slovenskemu gospodinjstvu predstavlja previsok strošek.

V nadaljevanju predstavljamo nekaj načinov, kako doseči večjo energetsko učinkovitost in s tem nižje stroške energije v starejših objektih, saj na višino stroškov ne vplivajo samo cene energije pač pa predvsem poraba.

butan_plin_kotlovnica_ogrevanje

V stanovanjski hiši, ki je bila grajena v zadnjih desetletjih prejšnjega stoletja je težava prevelika potreba po toplotni energiji, ki je posledica prevelikih izgub skozi ovoj stavbe, okna, streho in tla. V takem primeru je potrebno za primerno ogrevanje prostorov koristiti visokotemperaturne sisteme ogrevanja. Kaj torej lahko storimo?

Preprosti ukrepi prinašajo znatne prihranke energije
Prvi in najenostavnejši ukrep, ki nas bo stal le nekaj sto evrov, je nastavitev in čiščenje peči, namestitev termostatskih ventilov, s katerimi znižamo temperaturo v prostoru (znižanje za 1°C pomeni 6 odstotni prihranek), namestimo tesnila na okna in vrata, ter poskrbimo za izolacijo stene za radiatorjem in razvodnih cevi in že lahko privarčujemo tudi do 15 odstotkov.

Rešitev omogočajo kondenzacijski plinski kotli
Če smo pripravljeni investirati nekaj manj kot 2.000 € za zamenjavo obstoječega kombiniranega kotla na kurilno olje z novim  kondenzacijskim kotlom na plin,  se lahko  izkoristek kurilne naprave izboljša tudi za več kot 30 odstotkov. Takšna investicija se nam predvidoma povrne v manj kot šestih letih.

butan_plin_ogrevanje

Sončni kolektorji in toplotne črpalke za sanitarno vodo
Sončno energijo lahko koristimo za pripravo sanitarne vode in ob tem zmanjšamo porabo tudi do 70 odstotkov  energije za segrevanje vode. Na povračilno dobo vpliva predvsem poraba sanitarne vode v objektu, ter cena in kvaliteta vgrajenih sončnih kolektorjev. Za pripravo sanitarne vode lahko koristimo tudi sanitarne toplotne črpalke, ki so v večini izvedene tako, da hkrati hladijo tudi določen prostor. Investicije za takšne toplotne črpalke se gibljejo okoli 2.000 €, na povračilno dobo pa prav tako vpliva poraba sanitarne vode v objektu.

V določenih primerih je smiselno razmišljati tudi o podpori ogrevanju s toplotnimi črpalkami zrak-voda, ob tem pa se moramo zavedati tehničnih omejitev, saj toplotna črpalka ne deluje povsem samostojno v obdobju, ko so zunanje temperature najnižje in je potreba po toploti največja, kar pomeni, da potrebujemo še podporni vir ogrevanja. Preprostega odgovora, kakšen način ogrevanja in kakšne ukrepe za izboljšanje energetske učinkovitosti  izbrati, ni.

Pomembno je, da pri odločitvi upoštevamo tako obstoječe stanje objekta, potrebe in način življenja stanovalcev, želeno udobje, ter seveda višino finančnih sredstev, ki smo jih pripravljeni oziroma sposobni nameniti za to.  V Butan plinu vam bodo usposobljeni svetovalci pripravili utemeljene izračune in argumente v podporo eni ali drugi energetski rešitvi. 

Veliko koristnih nasvetov in primerov energetske učinkovitosti objektov pa najdete tudi na www.butanplin.si

Tel.: 01 588 98 10

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI