Energijska učinkovitost stavb – AKTIVNA HIŠA

Energijska učinkovitost stavb – AKTIVNA HIŠANuja, po zmanjšanju onesnaževanja okolja nas vedno bolj vodi v energijsko učinkovito gradnjo. Pred nekaj leti so se pojavile prve nizkoenergijske in pasivne hiše. Če so bili graditelji takšnih stavb pred leti redki, je danes slika popolnoma drugačna. Še več, začenja se gradnja tako imenovanih aktivnih stavb. Te stavbe so CO2 nevtralne, v središču tovrstnega projektiranja ni le poraba energije za ogrevanje, temveč celotna energijska bilanca stavbe, prijetna in zdrava bivalna klima v prostorih, ugodje za uporabnike. Mikro lokacija postavitve stavbe mora biti natančno analizirana in definirana z vseh zgoraj naštetih vidikov.

 

velux1
Aktivna hiša je CO2 nevtralna, v središču njenega projektiranja ni le poraba energije za ogrevanje, temveč celotna energijska bilanca stavbe, prijetna in zdrava bivalna klima v prostorih in ugodje za uporabnike.
velux2

Pomemben del izkoriščanja obnovljivih virov energije je tudi segrevanje prostorov skozi okenske površine. Vse prevečkrat se pozablja, da so okna lahko dober pozitiven gradbeni element. Še posebej strešna okna.

 

velux3

Za prijetno bivalno klimo sta pomembna svež zrak in naravna svetloba. Aktivna hiša deluje v kombinaciji naravnega in mehanskega zračenja. Pozimi, ko bi bile energijske izgube zaradi zračenja prevelike se uporablja mehansko zračenje. V preostalih letnih časih pa se s pomočjo električnega odpiranja oken izmenjujeta zunanji in notranji zrak. Še posebej so za to učinkovita visoko postavljena strešna okna, kjer zračenje deluje na principu dimnika.

 

velux4

Aktivna hiša je tesno povezana z lokalnim okoljem. Za gradnjo se uporabljajo naravni materiali, orientacija in postavitev v prostoru sta ključnega pomena. Upošteva se lokalne klimatske pogoje v vseh letnih časih. Okoliška vegetacija (na primer drevesa) pomembno prispevajo k večji ali manjši porabi energije stavbe.

 

 

Nuja, po zmanjšanju onesnaževanja okolja nas vedno bolj vodi v energijsko učinkovito gradnjo. Pred nekaj leti so se pojavile prve nizkoenergijske in pasivne hiše. Če so bili graditelji takšnih stavb pred leti redki, je danes slika popolnoma drugačna. Še več, začenja se gradnja tako imenovanih aktivnih stavb. Te stavbe so CO2 nevtralne, v središču tovrstnega projektiranja ni le poraba energije za ogrevanje, temveč celotna energijska bilanca stavbe, prijetna in zdrava bivalna klima v prostorih, ugodje za uporabnike. Mikro lokacija postavitve stavbe mora biti natančno analizirana in definirana z vseh zgoraj naštetih vidikov.

 

Po analizah, v Evropi stavbe porabijo 40% vse proizvedene energije. Aktivna hiša je projektirana tako, da s pomočjo obnovljivih virov energije, sama poskrbi za ogrevanje prostorov, za toplo vodo, zračenje in razsvetljavo. Za CO2 nevtralno stavbo je potreben celosten pristop k projektiranju, kjer orientacija stavbe in razporeditev prostorov izkoriščata sončno energijo v največji možni meri. Tu ni mišljena le uporaba solarnih kolektorjev in fotovoltaike. Pomembno je tudi pasivno ogrevanje skozi steklene površine in ustrezno senčenje v vročih poletnih dneh, brez uporabe klimatskih naprav. Pri izbiri steklenih površin je potrebno upoštevati vse parametre: U vrednost, ki pove toplotno prehodnost stekla ali okna, g vrednost, ki je vrednost za prepustnost sončnega sevanja in t vrednost za prepustnost dnevne svetlobe. Običajno velja, da nižja kot je U vrednost, nižja je tudi g. Kar pomeni, da okenska stekla, ki prepuščajo manj toplote, prepuščajo tudi manj sončnega sevanja v prostor. Taka stekla dajejo manj toplotnih dobitkov v jesenskem, zimskem in spomladanskem času.

 

Načrtovanje notranje klime v prostoru je pri aktivni hiši prav tako pomembno, kot načrtovanje rabe energije. Razlog je v tem, da v kolikor v prostoru ni ustrezne bivalne klime, bodo prebivalci s svojimi bivalnimi navadami povzročili večjo porabo energije, kot je bila načrtovana v projektu. Pri ugodni notranji bivalni klimi, sta pomembna svež zrak in dovolj dnevne svetlobe. Okna morajo biti opremljena s senzorji, ki v odnosu do zunanje temperature zaznajo potrebno po naravnem zračenju in se sama odprejo in zaprejo. Podobno je pri naravni osvetlitvi: strateško načrtovanje svetlobnih odprtih je ključnega pomena za dobro naravno osvetlitev prostorov in s tem manjšo porabo energije za osvetlitev.

 

Aktivna hiša je tesno povezana z lokalnim okoljem. Za gradnjo se uporabljajo naravni materiali, orientacija in postavitev v prostoru sta ključnega pomena. Upošteva se lokalne klimatske pogoje v vseh letnih časih. Okoliška vegetacija (na primer drevesa) pomembno prispevajo k večji ali manjši porabi energije stavbe. Listnata drevesa so dobrodošla na južni strani, saj poleti senčijo okenske površine in preprečujejo pregrevanje prostorov, pozimi pa gole veje dovoljujejo vpad sončnim žarkom in segrevajo prostore. Prav tako je energetsko povezana z okoljem, če je na območju daljinsko toplovodno ogrevanje je hiša vključena v sistem.

 

Aktivna hiša je zavesten in celosten pogled na načrtovanje stavbe. Članek je povzet po internetni strani  www.activehousing.net

 

Več na www.velux.si

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI