Število zaposlitev na področju fotovoltaike se je v minulem letu podvojilo

V letu 2011 se je število zaposlenih, ki delujejo na področju fotovoltaike v Sloveniji podvojilo. Gre predvsem za vpliv večanja števila in moči sončnih elektrarn. Število zaposlenih se povečuje tudi pri drugih dopolnilnih dejavnostih.Združenje slovenske fotovoltaične industrije (ZSFI) skrbno spremlja stanje in razvoj fotovoltaike v Sloveniji. Gre za eno najhitreje rastočih dejavnosti v evropskem in svetovnem merilu, ki je investicijsko intenzivna in visoko tehnološka. Rezultat razvoja fotovoltaike v Sloveniji je podvojitev števila zaposlenih. Na področju fotovoltaike in dopolnilnih dejavnosti je bilo v Sloveniji leta 2010 zaposlenih 1.200 oseb, konec lanskega leta pa že 2.400.


V letu 2011 se je število zaposlenih, ki delujejo na  področju fotovoltaike v Sloveniji podvojilo. Gre predvsem za vpliv večanja števila in moči sončnih elektrarn. Število zaposlenih se povečuje tudi pri drugih dopolnilnih dejavnostih.

Združenje slovenske fotovoltaične industrije (ZSFI) skrbno spremlja stanje in razvoj fotovoltaike v Sloveniji. Gre za eno najhitreje rastočih dejavnosti v evropskem in svetovnem merilu, ki je investicijsko intenzivna in visoko tehnološka. Rezultat razvoja fotovoltaike v Sloveniji je podvojitev števila zaposlenih. Na področju fotovoltaike in dopolnilnih dejavnosti je bilo v Sloveniji leta 2010 zaposlenih 1.200 oseb, konec lanskega leta pa že 2.400.


solarne_elektrarne_fotovoltaika_5


Po raziskavah Evropskega združenja fotovoltaične industrije ustvari vsak megavat proizvedenih in instaliranih fotovoltaičnih panelov, na globalnem nivoju, 30 delovnih mest. Podatek o zaposlitvi upošteva celoten proces fotovoltaike vse od proizvodnje celic do postavitve sončne elektrarne. V Sloveniji zajema panoga fotovoltaike vse faze, od proizvodnje fotovoltaičnih modulov do postavitve sončnih elektrarn na ključ. Ker je poleg tega panoga močno izvozno naravnana, pri izračunu učinka na ustvarjanje novih delovnih mest, ni večjega odstopanja od svetovnega povprečja.


Predvidevanja zaposlovanja v panogi fotovoltaike so v Sloveniji optimistična tudi v prihodnosti. Predvidene stopnje rasti zaposlovanja znašajo od letošnjih 70 odstotkov do 30 odstotkov v drugi polovici desetletja. Tako naj bi v letu 2013 število zaposlenih že preseglo 4.000. Na področju celotne Evropske unije pa Evropsko združenje fotovoltaične industrije (EPIA) pričakuje do leta 2020 preko 2 milijona delovnih mest.


Slovenija se je odločila za pravilen način podpiranja obnovljivih virov energije z zagotovljenim odkupom električne energije, proizvedene iz obnovljivih virov. S tem, poleg izpolnitve cilja po 25 odstotnem deležu zelene energije v skupni končni rabi energije do leta 2020, spodbuja tudi razvoj dejavnosti, ki so povezane s proizvodnjo zelene energije. Ob tem velja poudariti ustvarjanje kakovostnih delovnih mest, vezanih na zagotavljanje energetske oskrbe, katerih del so že omenjene zaposlitve na področju fotovoltaike.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI