Razmah sistemov sočasne proizvodnje toplote in elektrike na zemeljski plin

Razmah sistemov sočasne proizvodnje toplote in elektrike na zemeljski plin

Investitorji v energetske sisteme sočasne proizvodnje toplote in elektrike, t.i. plinske kogeneracije, so pogosto večji odjemalci toplote in električne energije; gostinski obrati, hoteli, domovi, šole ter večstanovanjski objekti.

 

Bolje so poznani pod imenom plinske kogeneracije in so v državni podporni shemi po številu takoj za sončnimi elektrarnami. Raba teh sistemov uporabnikom zagotavlja do 30 odstotkov nižje stroške za proizvodnjo toplotne energije za ogrevanje ali pripravo tople sanitarne, oziroma tehnološke vode, poleg tega jim je omogočeno izbirati med različnimi oblikami investicij.

 

borzen shema plinska kogeneracija

Slika shema plinske kogeneracije, foto: http://www.zemeljski-plin.si

 

Kaj vzpodbuja rast plinskih kogeneracij?

Energetski sistemi sočasne proizvodnje toplote in elektrike na zemeljski plin so v ponovnem porastu (uradno krajše sistemi SPTE), letos junija pa bi naj bilo v državno podporno shemo vključenih 382 kogeneracij. Sistemi, ki ustrezajo zahtevam visoko učinkovite soproizvodnje toplote in elektrike in so po inštalirani električni moči manjši od 1 MWe, so v Sloveniji deležni bodisi zagotovljenega odkupa celotne tako proizvedene električne energije  ali pa lahko  investitor za tekoče poslovanje zaprosi za zajamčeno obratovalno podporo.

 

Zagotovljen odkup električne energije

Center za podpore, Borzen, prevzema električno energijo, ter jo plačuje po ceni zagotovljenega odkupa, ki je določena skladno z odločbo Agencije za energijo. Ta oblika je mogoča le za plinske kogeneracije z inštalirano električno močjo, manjšo od 1 MWe.

 

Obratovalna podpora – finančna pomoč za tekoče poslovanje

Center za podpore v tem primeru ne prevzema in ne plačuje električne energije, temveč na podlagi proizvedenih neto količin električne energije izplačuje obratovalno podporo. Proizvodna enota električno energijo samostojno prodaja na trgu (sklene pogodbo s trgovcem), od Borzena pa prejema obratovalno podporo. Več informacij o sistemu podpor za visoko učinkovito plinsko kogeneracijo najdete na spletni strani www.borzen.si .

 

borzen toplota elektrika zemeljski plin

foto: http://www.zemeljski-plin.si

 

Lastna investicija v sistem plinske kogeneracije

Z lastno investicijo v plinski kogeneracijski sistem investitor financira vsa potrebna dela in opremo, ki so potrebni za umestitev sistema v energetski sistem.

 

Brez začetne investicije – najem ali energetski contracting

Energetski contracting predstavlja t.i. pogodbeno zagotavljanje energije, ki za prihodnjega uporabnika kogeneracijske enote na zemeljski plin pomeni postavitev sistema brez začetne investicije in hkrati brez  skrbi z upravljanjem energetskega sistema.  V pogodbenem  obdobju, ki traja do 10 let, uporabnik plačuje do 30 odstotkov nižje stroške za proizvodnjo toplotne energije za ogrevanje ali pripravo tople sanitarne, oziroma tehnološke vode. V praksi se kot pogosta oblika izvedbe investicij za plinske kogeneracijske enote pojavljajo javno-zasebna partnerstva, to je sodelovanje med ustanovami javnega in zasebnega sektorja, katerih cilj je zagotoviti zasebni kapital za financiranje, upravljanje, vzpostavitev ali vodenje takih sistemov v javnih ustanovah.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI