Plačljiva deževnica prispela do Ljubljane

Pred nekaj dnevi smo dobili klic bralca iz Ljubljane, ki je dobil v podpis listino, na kateri je letalski posnetek in izračun kvadrature njegove strehe.

 

Dobili klic bralca iz Ljubljane, ki je dobil v podpis listino, na kateri je letalski posnetek in izračun kvadrature njegove strehe.

 

Zanimalo ga je, kaj naj naredi, da mu ne bo potrebno plačevati dodatka za odvajanje deževnice v javno kanalizacijo.

 

armex armature ponikalnica rezervoar 1

Ploščati tank platin lahko prenašata dve osebi, vkop pa je plitek

 

Uredba iz 2010
V njej je navedeno, da bo potrebno padavine zadržati in ponikniti na posamezni parceli, ali pa plačati za njihovo odvajanje v javno omrežje. Ta nesimpatični ukrep pa ima več dobrih posledic. Z njim bomo najprej delno zmanjšali mestne poplave ob vedno močnejših deževjih, pri čemer voda bruhne iz prenapolnjene kanalizacije. Z zadrževanjem in ponikanjem bomo vodo spet vrnili v naravni tokokrog in dvignili nivo podtalnice, ki je vir pitne vode in bo v prihodnjih sušnih obdobjih še kako pomembna. Izboljšali bomo tudi učinkovitost mestnih čistilnih naprav, ki lahko brez škode prenesejo samo do 5% povečan dotok deževnice, večje količine pa motijo delovanje.

 

armex armature ponikalnica rezervoar 2

Ponikalne bloke ali tunele lahko vkopljemo tudi pod povozne površine

 

Prvi ukrep – ponikanje
Vodo s strehe bo potrebno speljati v eno ali več ponikalnic ob stavbi. Koliko jih potrebujemo je odvisno od števila odtočnih žlebov, oddaljenosti med njimi in možnosti speljevanja odtokov na eno mesto. Izbiramo lahko med drenažnim jaškom, ponikalnim tunelom ali ponikalnimi bloki. V izkopano jamo bomo na dno najprej nasuli nekaj gramoza, nato vložili enega ali več ponikalnih elementov, ter ga ovili z gradbeno kopreno. Ta bo preprečila vdor drobnega peska in zemlje v ponikalnico ter omogočila neovirano ponikanje. Take ponikalnice so trikrat učinkovitejše od običajnih iz nasutega gramoza, zato so lahko tudi trikrat manjše. Z vgradnjo bomo izpolnili pogoj, zadržali in poniknili padavine na svojem zemljišču, zato položnica za vodo ne bo višja.  

 

Drugi ukrep – zajemanje in shranjevanje
Deževnica je predragocena in preveč uporabna, da bi jo kar tako spustili iz rok. Zato vgradnja podzemnega zalogovnika omogoča prihranke pitne vode, pranje, izpiranje stranišč in zalivanje vrtov. Sodobni sistemi so lahko enostavni ali avtomatizirani, da lahko samodejno preskrbujejo razne hišne naprave s čisto in filtrirano deževnico. Dobra rešitev so lahko tudi ploščati rezervoarji, za katere lahko vkop in postavljanje izvedemo kar ročno, saj je izkop plitek, teža naprave pa majhna. Seveda pa je višek deževnice potrebno speljati v ponikalnico, drugače bodo zakonodajalci spet imeli pripombe. Primerna velikosti in tip ponikalnice ali rezervoarja je odvisna od velikosti strehe, želja uporabnika in sestave zemljišča ob stavbi.

Brezplačen izračun in popis materiala lahko vsak, ki ga to zanima, dobi od dobavitelja teh naprav,

 

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI