Nov patent za zajemanje sonca

Velike količine sončne elektrike že nekaj časa uspešno pridobivajo z ravnimi ogledali, ki svetlobo usmerjajo v vrh visokega stolpa.

 

Velike količine sončne elektrike že nekaj časa uspešno pridobivajo z ravnimi ogledali, ki svetlobo usmerjajo v vrh visokega stolpa. Tehnika imenovana CSP (Concentraded Solar Power) odlično deluje v južnih delih Evrope, na primer na jugu Španije, bolj severno pa je sonca premalo.

 

soncna energija fotovoltaika 3

Zaradi ogledal na krožnih progah je letni izkoristek večji za 17%

 

Učinek obstoječega sistema

V bližini Seville deluje sistem Gemasolar, z ogledali in centralnim stolpom, ki ima za podaljšanje delovanja turbine še shrambo toplote v solni raztopini, ki ima delovno temperaturo 290°C. Naprava ima moč 20 MW in odda 110 GWh elektrike na leto (za primerjavo, hidroelektrarna Mariborski otok, moč 60 MW). Na površino 195 hektarjev so postavili 2650 ogledal, stolp s sprejemnikom energije pa je visok 140 m. S shranjeno toploto lahko elektriko proizvajajo še 15 ur po sončnem zahodu, naprava pa je v pogonu dve leti.

 

soncna energija fotovoltaika 2

Vse sončne elektrarne imajo zalogovnik toplote, uparjevalnik in parno turbino z generatorjem

 

Nova naprava ima višji izkoristek

Izumitelj izboljšanega in patentiranega načina zajemanja toplote sonca je dr, Ruiz, ki je profesor termodinamike na univerzi v Sevilli. Z analizo obstoječih sistemov so ugotovili, da imajo ogledala za stolpom, gledano s strani sonca, veliko boljši izkoristek, kot ogledala prednjim, čeprav so vsa enako velika. Nato je sledila odlična ideja s postavljanjem ogledal na krožne tirnice, s čimer so letni izkoristek povečali za 17%, v juniju pa celo za 25%, za enak odstotek pa se poveča tudi proizvodnja elektrike. S tem so povišali tako imenovani »kosinus faktor« ogledal, ki ga lahko izboljšamo samo na ta način.  

 

soncna energija fotovoltaika 1

Ogledala pred stolpom imajo veliko slabši zajem energije čeprav so vsa enako velika

 

Pilotna deluje eno leto

Poskusi so bili tako uspešni, da se za projekt zanima več podjetij v svetu. Kljub dodatnim podvozjem za ogledala in polaganju krožnih tirnic, s povečanim izkoristkom z lahkoto pokrijejo dodatno vgrajeno tehniko. Gibanje ogledal po tirih je tako počasno, da so lahko pogonski agregati zelo majhnih moči. V južni Španiji je osončenost 2000 kWh/m2 na leto, v puščavskih delih sveta pa je ta še za 30% višja. Z novo napravo lahko na 4 hektarjih zemljišča prestrežemo en megavat elektrike, trenutno pa v Španiji nogometna igrišča zasedajo veliko več prostora kot vse solarne elektrarne. Pomemben del takih elektrarn pa so še zalogovniki toplote, ki v pogojih dobre osončenosti omogočajo neprekinjeno delovanje, v oblačnem vremenu pa manjkajočo energijo lahko nadomestimo s plinom ali drugim energentom. Poskusni sistem s krožnimi tirnicami deluje pod nazivom CTAER in je postavljen v Andaluziji.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI