Notranji odprti kamini

Notranji odprti kamini

Kako jih spremeniti v kurilno napravo za ogrevanje

Notranji odprti kamin je kurilna naprava, namenjena ustvarjanju ugodja neposrednega stika z ognjem. Njegove ogrevalne sposobnosti so zelo omejene, saj oddaja toploto s sevanjem samo skozi prosto kurilno odprtino, konvekcijskega oddajanja toplote pa praktično ni ali je tako majhno, da ni omembe vredno. Toplotni izkoristki so samo okoli 15 do 20 %, kar nam že pove, da ta izvedba ni primerna za ogrevanje prostorov.

 

kamini_Notranji_Odprti_Kamini_5

 

Odprti kamini imajo poleg minimalnega izkoristka še nekaj pomanjkljivosti, ki odločilno vplivajo na uporabo. Odražajo se predvsem v tem, da odprtih kaminov ni mogoče kuriti brez nenehne prisotnosti in nadzora (nevarnost požara), treba je uporabljati drva, ki pri izgorevanju ne prasketajo (breza), uporabljati je treba zaščitne stene ali mreže in ni se mogoče izogniti vonju po dimu tudi takrat, ko kamina ne uporabljamo.

Ob neugodnih vremenskih razmerah ponavadi kadijo in se vonj po dimu razširi po celem stanovanju. Zaradi njegovih pomanjkljivosti ga zelo redko uporabljamo in ga imamo samo za okras.

Seveda se nam ob vseh naštetih pomanjkljivostih zastavlja vprašanje, ali lahko odprti kamin brez velikih gradbenih posegov spremenimo v kurilno napravo, ki bo imela primerne ogrevalne sposobnosti, pri tem pa odpravila naštete pomanjkljivosti?

 

kamini_Notranji_Odprti_Kamini_2
Način delovanja

 

kamini_Notranji_Odprti_Kamini_3

 

Obstajajo rešitve, s katerimi spremenimo odprto kurišče brez nadzorovanega gorenja z minimalnimi ogrevalnimi sposobnostmi v zaprto kurišče z nadzorovanim gorenjem z ogrevalno sposobnostjo in izkoristkom okoli 75 %, pri tem pa zunanjo oblogo in obliko pustimo nedotaknjeno. Naj opozorimo, da samo vgraditev vrat v odprtino kamina ne zagotavlja teh lastnosti.

 

Na slovenskem trgu je možno dobiti kurišča, ki so namenjena sanaciji odprtih kaminov. Kurišča imajo vgrajeno regulacijo dotoka zgorevalnega zraka in ventilatorje s toplotnimi senzorji.

 

Glede na dimenzijo odprtine našega odprtega kamina (širina x višina x globina) izberemo najprimernejšo kaseto in jo vgradimo po postopku. Za delovanje ventilatorjev in toplotnih senzorjev je treba v oddaljenosti okoli metra od kurišča zagotoviti električni priključek napetosti 220V.

 

Skice 1 do 4:
Postopek vgradnje kurišča – kasete v odprti kamin
korak1
1. korak
korak2
2. korak
korak3
3. korak
korak4
4. korak

 

Med vgrajenim kuriščem in obstoječo oblogo je v večini primerov treba vgraditi dodatno oblogo v izvedbi in z materiali, ki so lahko enaki uporabljenim materialom ali z drugačnimi.

 

Za sanacijo odprtih kaminov je možno vgraditi po merah izdelane kaminske kasete, ki segrevajo prostor z naravnim kroženjem zraka, torej brez ventilatorjev in toplotnih senzorjev, zato je pri vgraditvi teh kaset regulacija ogrevanja nekoliko omejena, za svoje delovanje pa ne potrebujejo električne energije.

 

Vgraditev kaset oziroma kurišč za sanacijo odprtih kaminov prepustite strokovnjakom. Strokovno vam bodo svetovali glede možnosti izbire in vgraditve primerne kasete z ozirom na kamin, ki ga je treba sanirati, primerno preuredili in dimenzionirali dotok izgorevalnega zraka in seveda dobavili in vgradili kurilno napravo skladno z določili EN standarda.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI