Lončene peči – nostalgične in še danes nepogrešljive

Lončene peči – nostalgične in še danes nepogrešljive

pec_malaPod pojmom lončena peč si predstavljamo obrtniško sezidano peč za ogrevanje z drvmi enega ali največ dveh bivalnih prostorov. Pomislimo na kmečko izbo, planinsko kočo ali bivalno sobo. Toda v resnici lončena peč ponuja veliko več kot samo ogrevanje.

Lončena peč je praktično ogrevalno telo iz keramičnih elementov, ki jih imenujemo pečnice. Izdelane so iz naravnih materialov – gline, šamota in vode, kombinacija vgrajenih komponent pa omogoča izredno ugoden prehod  toplote.

loncena_pec_1

Kombinirana lončena peč s steklenimi vrati in ogrevanim sedežem.


 

loncena_pec_2

Okolju prijazna energija iz lesa je poceni in zanesljivo gorivo,  ob lončenih peči boste uživali zdravo klimo v prostoru, pripravljali hrano in si z njo polepšali prostor.

 
loncena_pec_3


 

loncena_pec_4

Moderna kombinirana lončena peč.

 

Toplota seva skozi keramične površine v prostor in nudi značilno ugodno bivalno klimo.   Sevanje toplote keramične površine je v fizikalnem smislu zelo podobno sevanju sončnih žarkov, ki so za telo najbolj naraven način ogrevanja. Hkrati keramika obseva  tudi stene, ki toploto vračajo nazaj v prostor. T.i. sevalno ogrevanje onemogoča pretirano kroženje zraka v prostoru in s tem prahu in drobnih delcev, ki so neugodni za zdravje. Prav tako zrak v prostoru ni pregret in izsušen.

Toplota lončene peči seže pod kožo

V pravem pomenu besede lahko trdimo, da toplota lončene peči seže pod kožo. Koža odraslega človeka ima približno 1,5 do 2m² površine z milijoni receptorjev in je eden od najsenzibilnejših človekovih organov, hkrati pa regulira temperaturo in vlago v telesu. V  koži kroži četrtina naše krvi in vsebuje tretjino vode telesa. Nobenega dvoma ni – sevanje lončene peči z blagodejno toploto človeku omogoči, da telo zaživi, mišice se sprostijo, ljudje pa se počutimo bolje.

Izbira oblike po lastni meri

Stilsko je lahko peč oblikovana kot v starih kmečkih izbah ali v popolnoma modernem designu. V vsakem primeru ostanejo njene lastnosti in pozitivne karakteristike enake kot so bile pred par sto leti. Proizvajalci pečnic ponujajo izredno široko paleto oblik in barv tako, da se pri snovanju in oblikovanju peči lahko popolnoma individualno izrazimo. S tehničnimi smernicami  smo delno omejeni, vendar je kljub temu neskončno možnosti izvedb.

Šamot –  osnova prijetne in ugodne toplote

Bistvo peči je notranjost, zgrajena iz šamotnih materialov, ki se ni že stoletja spremenila.

Delovanje

Lončene peči kurimo z drvmi. Presketajoči plamen lesa ustvarja toploto, ki seva na notranje površine kurišča in nato prehaja preko šamotne obloge na zunanje keramične površine peči. Oddaja toplote se ne vrši samo v kurišču, kjer se ustvarja, ampak preko celotne peči. Iz kurišča so vroči dimni plini speljani skozi labirint šamotnih kanalov v dimnik. Na poti  dimni plini oddajajo toploto na šamot, tako, da, se sproščena  toplota enakomerno porazdeli po celotnem obodu peči.

 baner kamini

Visok izkoristek in prednosti uporabe

V dimnik preide zelo malo toplote, kar pomeni, da imajo lončene peči visoke izkoristke.

Tako proizvedena in v šamotni masi akumulirana toplota, se še dolgo časa po končanem kurjenju v prostor sprošča preko pečnic. Tak način oddaje toplote lahko nudi samo keramična lončena akumulacijska peč. Nalaganje se izvaja le enkrat, do največ dvakrat na dan.

Ogrevanje z lončeno pečjo je ritual

Tovrstno ogrevanje daje občutek sproščenosti in pomirjenosti, je poseben ritual. V vsakem kurišču je ob kurjenju  sproščena velika količina energije. Ta se nalaga v šamotni masi lončene peči in kasneje več ur kot nežna, mehka toplota seva v prostor. Peč stoji na mestu in čaka, da jo uporabite, brez razmišljanja ali je električni tok v hiši ali je olje v cisterni. Lončene peči pokrivajo potrebo po toploti na način kot so jo nekoč, tako je tudi danes in bo še dolgo po tem, ko bodo olje in plin že davno pozabljeni viri.

loncena_pec_kurisce_1

MASIVNA AKUMULACIJSKA LONČENA PEČ

Maks. količina goriva  8-25 kg,

interval nalaganja 8 – 24 ur, toplotna moč 3 – 8 kW, ogreva 1 prostor.

loncena_pec_kurisce_2

TOPLOZRAČNA LONČENA PEČ

maks. količina goriva 8-25kg, interval nalaganja vsake 4 ure, toplotna moč 8 – 15 kW ogreva 1 ali več prostorov.

loncena_pec_kurisce_3

MASIVNA AKUMULACIJSKA PEČ S STEKLENIMI VRATI

maks. količina goriva 8-25kg, kurilna vrata so steklena, interval nalaganja 8-24 ur, toplotna moč 3- 8 kW,  ogreva 1 prostor.

loncena_pec_kurisce_4

ZIDANI ŠTEDILNIK

maks. količina goriva 2 do 4kg , možnost kuhanja in gretja, toplotna moč 3 do 8 kW, interval nalaganja 30 min do 1ure, ogreva enega do dva prostora.

loncena_pec_kurisce_5

KOMBINIRANA LONČENA PEČ

maks. količina goriva 5 – 20 kg, interval nalaganja 4 do 12 ur,  toplotna moč 5-12 kW, ogreva 1 prostor.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI