Električni valovi

Električni valovi


Ocenjevanje višine in pogostnosti morskih valov danes merijo s pomočjo satelitov. Zato imamo na razpolago razmeroma natančne podatke, kje so najprimernejša mesta za pretvarjanje energije valov v elektriko. Med različnimi plavajočimi stroji že več let uspešno preizkušajo in izboljšujejo napravo z imenom Pelamis. Pred mesecem je podjetje, ki projekt vodi, dobilo nagrado 1,4 milijona funtov od angleške vlade, projekt pa financirajo velike energetska podjetja, med njimi Eon.

elektricni valovi

Prerez plavajočega valja s hidravličnimi ovni, akumulatorji pritiska in turbino z generatorjem

 

Zasidran pred škotsko obalo
Naprava je sestavljena iz treh velikih plavajočih valjev, ki so med seboj povezani podobno kot vagoni vlaka. Med nihanjem zaradi valov se na spojnih mestih ustvarjajo velike sile, ki premikajo hidravlične cilindre v notranjosti valjev. Olje pod visokim tlakom steče najprej v velike akumulatorje pritiska in nato skozi hidravlični motor, ki poganja generator elektrike. Valji so dodatno obteženi, da lahko zaradi velike premikajoče mase dosegajo boljši učinek. Krmilje prilagaja učinkovitost hidravlike, in jo poveča, kadar so valovi nižji ter zmanjša, ko je morje bolj razburkano. S tem dosežejo enakomerno delovanje in proizvodnjo elektrike.

Deluje od 2010
Testiranje, nadzor in dodelave naprave trajajo več kot dve leti, pridobljeno elektriko pa pošiljajo v javno omrežje. Pri tem preizkušajo tudi sistem sidranja, ki omogoča hiter odklop in zamenjavo v primeru okvare. V projektu sodelujejo tudi proizvajalci hidravličnih in drugih sestavnih delov, ki bodo morali več let delovati brez okvar.   

Ko bo razvoj zaključen, nameravajo 2 do 10 km od obale zasidrati večjo skupino takšnih naprav, elektriko pa po kablu voditi na obalo. Pelamis lahko proizvede do petkrat več elektrike kot sistemi z bojami in drugimi pretvorniki energije valov, ena enota pa ima moč 750 kW, kar je dovolj elektrike za preskrbo 500 gospodinjstev.


T

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI