RIHTER d.o.o.

mnenja bralcev rihter

Spoštovano uredništvo in avtorji,

 

Na hitro sem prelistal vašo zadnjo (majsko) številko in moram reči, da je v marsičem zanimiva. Prinaša določena nova znanja in informacije s področja varčevanja energije v stavbah. Nekaj malega pa tudi o samih toplotnih virih in načinih ogrevanja. Tudi sam sem zaradi svojega vsakdanjega dela močno vpet v omenjene vsebine, zato so me nekateri članki spodbudili k pisanju tega maila.

 

Uvodni članek g. Tihca  je na nek način zelo zanimiv zaradi njegove nevtralne obravnave zagovornikov dveh diametralnih stališč. Kakor koli se v naravi srečujejo zagovorniki ene ali druge strani, mora biti stališče varčevanja vedno na prvem mestu. Če že ne bo problem količina CO2, bo preprosto problem količina fosilnih goriv, ki imajo vsi po vrsti omejen volumen. Zato predlagam za v bodoče članke ne glede na kresanje mnenj, da so absolutno naravnani na varčevanje energije.

 

Zelo pohvalen članek je Klimanevtralne počitnice, ki je eden prvih, ki sem ga za sledil v medijih. Sam osebno sem izreden zagovornik »prepovedi« letalskega turizma in bi ga kot takega morali izredno obdavčit z eko taksami, katere bi v začetku morali nameniti letalskim prevoznikom in letalski industriji, da bi preživela. Na dolgi rok pa bi se morala celotna letalska panoga absolutno zmanjšati. Ravno tako je z vsemi ostalimi globalnimi prevozi, ki so iz okoljskega vidika povsem ne potrebni. Ustanavljajo se veliki globalni logistični koncerni, kateri služijo preprosto zato, ker so veliki in jim pri tem pomagajo tudi države s subvencijami. Čista nelogičnost, namesto da bi se subvencionirale manjše »samooskrbne« skupnosti »zaprte« v manjše skupine. Na tak način bi se vsaj z živili lahko oskrbovalo ogromno slovenskega podeželja in manjših mest brez hudega mednarodnega transporta, ki smo onesnažuje okolje in da služit denar po navadi velikim globalnim igralcem.

 

Članek čiščenje z gravitacijo pa ima en hud tehnični nonses v zadnjem stavku, ki govori o črpanju (Običajni model potegne vodo iz globine 8 m, zmogljive variante pa celo 120 m) vode iz globine. Vemo, da je na žalost ali srečo črpanje možno samo do absolutnega pod tlaka in to je -1 bar. To pomeni za vodo teoretično brez trenja, ki je v ceveh in z malo zaokrožitvene napake na samo 10 m vodnega stolpca. Torej so za ostale višine prečrpavanja možne samo tlačne črpalke in ne vakumske.

 

Preden odgovorim na zadnji članek, ki pa me je najbolj spodbudil k pisanju in je tudi področje, ki ga najbolje poznam se moram na kratko predstaviti. Podjetje Rihter je podjetje, ki se že več let  ukvarja s proizvodnjo in postavitvijo nizkoenergijskih in pasivnih hiš. Iz tega razloga dobro poznamo tovrstne sisteme gradnje. Članek za »En evro na dan« je verjetno sponzoriran članek in je vse do zadnjega odstavka razen odstavek o talnem hlajenju (delno sporna zadeva) strokoven in nepristranski. Zadnji odstavek, ki govori o vesoljskih kapsulah, hiši brez vonjav in kontaktov do okolja pa je na žalost zelo nestrokoven in enostranski. Globoko cenim g. Friderika Kagra, njegovo delo in podjetje. Je eden od začetnikov tovrstne gradnje pri nas in tudi eden od najbolj kvalitetnih proizvajalcem montažnih hiš. Žal ne vem vzroka zakaj ne more priznavati ostale konkurence, kot tiste, ki s svojimi sistemi lahko dosegajo kriterije pasivne gradnje. Ko pa govorimo o ločnici (zunanji steni, zunanji ovoj) med notranjostjo hiše in okolico  pa g. Kager dobro ve, da tako njegova  hiša za »En evro na dan« funkcionira povsem enako kot pasivna, le da je zadnja še za en razred bolj varčna.  Če stvari malo bolje poznamo potem vemo, da sta oba dva sistema gradnje »kapsuli«, a žal , če hočemo varčevati energiji drugače ne gre.

 

Želim vam še veliko lepih in strokovnih člankov in pa seveda čim več bralcev!

 

Hvala in lep pozdrav,

 

 

 

 

RIHTER d.o.o.
Loke 40
SI – 3333 Ljubno ob Savinji
T/+386 3 839 04 30
F/+386 3 839 04 31
info@rihter.si

www.rihter.si

 


 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI