Peleti da, vendar…

Povišanje cene kurilnega olja v prejšnjem poletju, privlačne subvencije in za polovico nižja

Povišanje cene kurilnega olja, privlačne subvencije in za polovico nižja cena take energije, so veliko uporabnikov prepričale, da so se odločili za vgradnjo sodobnih kotlov na pelete, sekance ali drva. Podatki se nanašajo na prodajo v Avstriji, vendar podobne razmere veljajo tudi pri nas. Kupci peči se zanje odločajo tudi zaradi ekoloških razlogov in želijo na ta način prispevati k varovanju okolja. Prodajalci peletnih kurilnih naprav so 2007 imeli slabo leto, 2008 je sledil skok, ki je v primerjavi z letom 07 znašal kar 283%, številke za leto 09 pa še niso zbrane. Število kotlov na drva se je povečalo za 50%, na sekance in pelete za 30%, vgradnja toplotnih črpalk je zrasla za 12%, število ogreval na plin je ostalo enako, prodaja kotlov na kurilno olje pa se je zmanjšala. Zanimiv je tudi skok prodaje sobnih peletnih kaminov, ki so jih zadnje leto prodali kar 44.000.

 

peleti1
Predelava uporabnega lesa v pelete ali sekance je okoljsko nedopustno dejanje

Najnovejša svarila Nemcev

Trenutno pelete še izdelujejo iz žagovine in drugih lesnih ostankov. Če se bo krivulja prodaje peletnih peči strmo dvignila, lahko sto tisoč sedanjih, v desetih letih naraste na milijon uporabnikov, česar se najbolj bojijo nemški gozdarski strokovnjaki. Del pelet že danes izdelujejo iz lesa, predvidenega za lesno in papirno industrijo, zaradi česar se cena lesa že počasi povišuje. Pritisk na gozdove lahko s tem tako naraste, da nemški gozdarji s prirastom ne bodo več sposobni pokriti potreb. Goloseki in posledice, ki jih sedaj čutijo prebivalci Filipinov, Haitija in množice drugih držav se zaradi pritiska kapitala lahko pojavijo tudi v Evropi, čeprav vsi trdijo, da pri nas kaj takega pač ni možno. Opozarjajo tudi na nekaj naravnost norih projektov, v katerih investitorji želijo za sušenje žagovine pred stiskanjem pelet uporabiti palmovo olje. Pri tem so najnevarnejši razni lobiji, ki so zaradi trenutnih dobičkov pripravljeni svoj vpliv zastaviti za kakršnekoli projekte. Za postavitev plantaž na Borneu že sekajo pragozd, s proizvodnjo, prevozi in končnim zgorevanjem palmovega olja pa bodo proizvedli toliko ogljikovega dioksida, da ga s kurjenjem pelet ne bodo mogli izravnati niti v naslednjih sto letih.

 

peleti2
Rast prodaje peči in kotlov na pelete v zadnjih nekaj letih

Odlično stanje v Sloveniji

Pri nas so gozdovi omenjeni celo v ustavi in zaščiteni z zakonom. V zadnjih 50 letih  so gozdne površine narasle za 31%, lesna zaloga za 157% in prirastek za 169%. Po pokritosti z gozdom sodimo med prve tri države v Evropi, najpomembneje pa je preprečiti, da bi les, ki je še primeren za proizvodnjo lesnih izdelkov, neposredno uporabljali v energetske namene. Če tono lesa sežgemo v peči, pridobimo s tem 118 €, če jo industrijsko predelamo v izdelek pa 1044 €. Kar pomeni, da moramo izdelek najprej ponovno uporabiti, nato sledi recikliranje, šele tretji korak je lahko spreminjanje v energijo. Zato je energetski in okoljski učinek pelet ali sekancev lahko visok samo pod pogojem, da so izdelani iz lesnih ostankov, ki se pojavijo, ko je krog predelave in recikliranja že zaključen. Zato lahko morebitno neposredno predelavo uporabnega lesa v sekance ali pelete označimo za kriminalno dejanje.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI