Pogosta vprašanja – sončne elektrarne po novi uredbi o samooskrbi z električno energijo

Pogosta vprašanja – sončne elektrarne po novi uredbi o samooskrbi z električno energijo

Kakšno moč SE potrebujemo za povprečno stanovanjsko hišo?

Če hišo ogreva toplotna črpalka,  je povprečna velikost pri novejših objektih 6-7kW, pri čemer je upoštevana velikost objekta do 150 m2 površine. V kolikor hiše ne ogreva toplotna črpalka, znaša povprečna poraba električne energije gospodinjstva cca. 4.500 kWh, kar pomeni da nam zadošča elektrarna moči 4 kWp.

 

  

Kalkulacijo stroškov in donos, za primer 6 -7 kW sončne elektrarne po sistemu samooskrbe, smo pridobili na spletni strani https://moja-elektrarna.si/

  

Kdaj sončna elektrarna optimalno deluje ter kako dosežemo maksimalen izplen?

Sončna elektrarna deluje optimalno, ko je vpadni kot sonca na module pravokoten in je temperatura okolice čim nižja, saj imajo moduli negativni temperaturni koeficient. Prav tako na delovanje pomembno vpliva senčenje modulov. Največjo moč elektrarna doseže v spomladanskih mesecih, največ energije pa proizvede poleti. Na letno proizvodnjo energije ima največji vpliv lokacija, orientacija strehe in naklon modulov. Optimalna lega za max. proizvodnjo je orientacija JUG in naklon 35 stopinj, za 7 kW sončno elektrarno je potrebnih cca. 45 m2 površine. Maksimalen izplen sončne elektrarne dosežemo s pravilnim načrtovanjem, dimenzioniranjem, upoštevanjem vplivov okolja – mikrolokacije ter drugih specifik samega objekta. Zelo je pomemben izbor preverjenih in zanesljivih komponent SE.

 

Koliko el. energije letno lahko povprečno proizvede 7 kW sončna elektrarna, ter kakšen je upad učinkovitost modulov?

7 kWp elektrarna, s povprečno lego, lahko proizvede 7.500 kWh električne energije. Učinkovitost modulov z leti pada, večina proizvajalcev modulov garantira linearen upad učinkovitosti modulov, konkretno proizvajalec KIOTO SOLAR za svoje module navaja upad moči max. 0,7% letno, razen v prvem letu ta lahko upade na 97%.

 

enertec moja elektrarna kioto

 

Kakšna je življenjska doba in koliko stane vzdrževanje?

Življenjska doba sončne elektrarne znaša vsaj 30 let, razen za razsmernik, ki deluje do 20 let. V izbranem primeru znaša dodatni letni strošek 100 EUR, v kar je všteto zavarovanje sončne elektrarne, spremljanje delovanja in strokovni pregled, ki ga to podjetje opravi na vsaki dve leti.

Katera soglasja so potrebna za priklop SE in v kolikšnem času uredimo vse potrebno?

Če je objekt in priključek na  električno omrežje obstoječ, je potrebno pri elektro distributerju spremeniti obstoječe soglasje za priključitev na soglasje za priključitev za samooskrbo, nato z njimi skleniti pogodbo o priključitvi, nato urediti pogodbo o samooskrbi z dobaviteljem električne energije, kot zadnje pa skleniti pogodbo o dostopu. Postopki so urejeni v cca. dveh mesecih.

 

baner soncne elektrarne

Kako je s financiranjem za sončne elektrarne, je mogoča subvencija ali eko – kredit?

Za investicijo v sončno elektrarno po samooskrbi je na voljo eko kredit Eko sklada, ki ima ugodno obrestno mero 1,3% + 6m EURIBOR, s katerim lahko investitor pokrije celotno investicijo. Odplačilna doba kredita je do 10 let. Prav tako so od letos (2017) na voljo nepovratne finančne vzpodbude Eko sklada v višini do 20% investicije, oz. 180 EUR/kWp inštalirane moči elektrarne. Za sončno elektrarno 7 kWp to pomeni 1.260 EUR nepovratnih sredstev.

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI