Ekosun hibridni sistem za proizvodnjo elektrike in toplote

Tradicionalni in najbolj razširjeni fotonapetostni moduli dosegajo relativno nizke izkoristke v postopku transformacije sončne energije v električno. Večina kvalitetnih fotonapetostnih, pogosteje imenovanih solarnih modulov, dosega tudi do 15 % izkoristke.


Ekosun načrtuje in inštalira klasične sončne ter hibridne sisteme

Tradicionalni in najbolj razširjeni fotonapetostni moduli dosegajo relativno nizke izkoristke v postopku transformacije sončne energije v električno. Večina kvalitetnih  fotonapetostnih, pogosteje imenovanih solarnih modulov, dosega tudi do 15 % izkoristke.

 

GAZIBERA_2


Anafsolarjev patentiran hibridni modul

Tehnološki napredek so dosegli pri podjetju Anafsolar (Italija) in sicer z razvojem hibridnega modula, ki je hibrid fotovoltaičnega in termičnega modula.  Prvotna namera je bila ustvariti modul s hlajenjem in tako doseči solarni modul z višjim donosom. Znano je, da so vsi moduli testirani pri STC (STANDARD TEST CONDITION), oz. pri temp. 25 °C.  V praksi poznamo pojav, da  s porastom temperature modulu pada izkoristek, s tem pa donos celotne sončne elektrarne. Pri temperaturah nad 25 °C za vsako stopinjo beležimo padec za 0,5 %.

 

Kaj je hibridni modul?

Je t.i. fotovoltaični termični modul, kombinacija  fotovoltaičnih celic na zunanji – prednji strani modula, ter toplotnim izmenjevalcem na hrbtni strani, ki tvori celoto. Hibridni modul pretvarja sončno energijo v  električno energijo, ter  hkrati proizvaja toploto.

 

Ogrevanje sanitarne vode in objektov s pomočjo Ekosun hibridnega sistema

Hibridni modul je lahko neposredno povezan  z bojlerjem za sanitarno vodo, pri čemer se v praksi izkazuje, da na tak način proizvajamo toplo vodo z kapaciteto 0,4 kWh na panel. V sončnih dneh se dosegajo izkoristki okoli 50 kWh/dnevno in sicer pri inštalirani  pv-th moči 3 kwp. V praksi je to 12 hibridnih modulov. Hibridne module lahko povežemo s toplotno črpalko bodisi za ogrevanje sanitarne vode ali dogrevanje objekta.

 

GAZIBERA_1GAZIBERA_3


Primer iz prakse

Trenutno, načrtujemo in vodimo postopek inštalacije 11 kwp sončne elektrarne na slovenskem primorju. Hibridni moduli bodo inštalirani skupaj s klasičnimi solarnimi moduli. Celoten sistem je zasnovan tako, da bomo odvedeno toploto s hibridnih modulov hranili v zalogovniku. V letnem obdobju bomo na sistem vezali tudi obstoječi bazen (50m3), tako da bomo elektrarno hladili, istočasno pa s tem ogrevali bazensko vodo. V zimskem obdobju bomo s pomočjo toplotne črpalke, ter dela toplote hibridnih modulov, ogrevali dvostanovanjsko hišo, ki se trenutno ogreva s kurilnim oljem.


Možnosti uporabe hibridnega sistema Ekosun so proizvodnja elektrike in ogrevanje sanitarne vode ali kombinirano ogrevanje objekta z ogrevanjem sanitarne vode.


Glavne značilnosti hibridnega sistema Ekosun :

–              višji energijski učinek/m2,

–              proizvaja elektriko in toploto hkrati,

–              omogoča višji donos sončne elektrarne, ter krajša dobo povratka naložbe,

–              z dodatno uporabo toplotne črpalke ahko objekt ogrevamo ali hladimo,

–              spada med višje kakovostne produkte med konkurenčnimi produkti,

–              preizkušeno proizvede več elektrike in toplote.


Več na: www.eko-sun.com

tel.: 01 549 25 40

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI